Biblioteka Multimedialna

Recenzja programu do nauki języka angielskiego Profesor Henry 4.0

Program Profesor Henry jest z pewnością bardzo przydatny dla osób, które chcą powtórzyć materiał przed sprawdzianami lub wszelkimi egzaminami, do których zalicza się m.in. egzamin maturalny czy FCE. Program wart jest również polecenia osobom chcącym uczyć się języka samodzielnie lub pragnącym poszerzyć swoją wiedzę na temat danego zagadnienia gramatycznego.
Producent programu – Edgard Multimedia – przeznaczył program dla osób na poziomie początkującym oraz średnio zaawansowanym. Jednakże wiele ćwiczeń może być wykorzystanych nawet przez osoby znające język na poziomie zaawansowanym.
Na program składają się dwie płyty CD, na jednej można znaleźć niezwykle bogaty materiały gramatyczny, druga płyta zawiera dialogi, w oparciu o które uczący się rozwiązuje szereg ćwiczeń sprawdzających stopień zrozumienia wysłuchanego tekstu.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń uczeń może wybrać opcję podręcznik, gdzie poszczególne zagadnienia gramatyczne są w prosty sposób objaśnione oraz opatrzone przejrzystymi ilustracjami. Kolejnym krokiem może być przećwiczenie poszczególnych zagadnień gramatycznych, które są bardzo zróżnicowane, a po wykonaniu każdego z ćwiczeń uczeń otrzymuje natychmiastowy wynik. W przypadku gdy jakieś zagadnienie jest wyjątkowo skomplikowane dla ucznia, może on skorzystać z opcji powtórki i wrócić do danego zagadnienia, aż uzna, iż umie je w stopniu zadowalającym. Dodatkową zaletą programu jest nauka wymowy – istnieje możliwość nagrania własnego głosu oraz porównania własnego nagrania z wypowiedzią lektora!
Poruszanie się po programie jest niezwykle proste. W każdej chwili uczący może skorzystać z opcji pomocy. Program zawiera wyszukiwarkę, która po wpisaniu szukanego hasła wyszukuje związane z nim zagadnienia. Ponadto obfituje on w kolorowe ilustracje, które czynią naukę jeszcze przyjemniejszą.
Program Profesor Henry to zintegrowana nauka gramatyki, słownictwa, pisowni oraz ćwiczenie umiejętności rozumienia tekstu słuchanego, co jest szczególnie ważne, gdy uczeń ma ograniczony kontakt z naturalnym językiem lub osobami, dla których język angielski jest językiem ojczystym. Uczniowie wyjeżdżający za granicę często przeżywają "szok", gdy okazuje się, iż język, który słyszą, różni się od tego, do którego przywykli w szkole. Praca z programem Profesor Henry z pewnością znacznie ułatwi im porozumiewanie się w języku angielskim w innym środowisku niż szkolne.
W przypadku wyjazdu, np. na wakacje, gdy uczący się może nie mieć kontaktu z komputerem, wystarczy skorzystać z dostępnej w programie opcji drukuj i zabrać ze sobą potrzebne materiały. Opcja ta pozwala wydrukować niezbędne zagadnienia bez pracochłonnego kopiowania i wklejania tekstu do programu Word.
Nauczyciele również mogą korzystać z programu, np. na lekcjach powtórzeniowych lub przy ćwiczeniu danego zagadnienia gramatycznego. Lekcja taka będzie z pewnością ciekawsza od tradycyjnych zajęć, a dodatkowo zmotywuje nawet najbardziej biernego ucznia do nauki języka angielskiego!
Program Profesor Henry z pewnością warto mieć, gdyż za niewielką cenę oddaje do dyspozycji użytkownika ogromny i bardzo ciekawie skomponowany materiał. Dodatkowo jest prosty w użytkowaniu, co pozwala na korzystanie z niego osobom, które nie są biegłe w obsłudze komputera.

Anna Barańska