Biblioteka Multimedialna

Recenzja programu "The Heinemann TOEFL"

Program multimedialny "The Heinemann TOEFL", którego producentem jest LANGMaster, przeznaczony jest dla osób, które chciałyby przystąpić do egzaminu TOEFL (Test of English as Foreign Language). Jest to test amerykański, którego zdanie pozwala ubiegać się o przyjęcie do większości szkół średnich oraz wyższych w Stanach Zjednoczonych.
Na program składają się dwie płyty CD, z której pierwsza zawiera kurs przygotowawczy, a druga - przykładowe testy. Przed przystąpieniem do pracy z programem należy zacząć od testu diagnostycznego, który określa braki ucznia i przygotowuje indywidualny program nauczania, a następnie można przejść do ćwiczenia kolejnych umiejętności. Każda z umiejętności językowych ilustrowana jest mnóstwem przykładów.
Na kurs TOEFL składa się:
- test diagnostyczny,
- czteroczęściowy kurs przygotowawczy,
- siedem testów praktycznych,
- 68 ćwiczeń kontrolnych,
- strategie egzaminacyjne,
- odpowiedzi do wszystkich testów,
- dodatkowe zagadnienia gramatyczne, materiały dźwiękowe oraz słowniczki.
Program przeznaczony jest dla osób posługujących się językiem na poziomie zaawansowanym.
Korzystanie z pakietu jest bardzo proste. Po wykonaniu testu diagnostycznego kolejne zadania sugeruje i ułatwia Asystent. Wyniki, jakie uzyska użytkownik po przeprowadzeniu testów, powodują modyfikację programu. Dodatkowym narzędziem wspomagającym jest notatnik, który pozwala na zapisywanie oraz sortowanie notatek.
Jedyną wadą programu jest to, iż nie przewiduje on sprawdzania poprawności wymowy.

Anna Barańska