Biblioteka im. Harry`ego Pottera w Kędzierzynie-Koźlu /strona główna

Muzeum


Pierwsi zwiedzający

25. X w naszej szkole zostało otwarte drugie w Kędzierzynie-Koźlu muzeum. Inauguracja działalności Muzeum nastąpiła 25 października 2004 roku i zbiegła się z Międzynarodowym Dniem Bibliotek Szkolnych.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście. Otwarcia nowego muzeum dokonała pani Anna Szynfeld-Szczepanowska - zastępca dyrektora
PSP 9.

Na otwarcie Muzeum zaplanowaliśmy ekspozycję złożoną z różnych muzealiów pochodzących z mniej lub bardziej odległych czasów. Dobór eksponatów został dokonany ze względu na ich wartości historyczne i artystyczne oraz dokumentacyjne.

Dzieci same przyniosły eksponaty, w akcję włączyli się też rodzice, dziadkowie, nauczyciele. W każdej chwili można jeszcze coś przynieść, chcę zgromadzić jak najwięcej eksponatów, by dzieci mogły zobaczyć
i poznać jak wyglądało życie dawniej.

Instytucje kulturalne, takie jak muzea, z założenia związane z gromadzeniem i przechowywaniem zbiorów są swoistą ostoją przeszłości. W XIX w. Uchodziły one za świątynie wiedzy i piękna. W czasach panowania w architekturze historyzmu muzeum było postrzegane jako miejsce podniosłe, o formach monumentalnych wyrażających dumną pamięć przodków.

Z radością witamy placówkę muzealną, która łączy czas przeszły z aktywnością dni dzisiejszych. Jest ona wyjątkowym dowodem, że w PSP 9 czas przemijania nie jest ucieczką, lecz pomostem, o którym mówił poeta, że dzień wczorajszy to jest dzisiaj tylko trochę dalej.

 

Muzeum jako żywa instytucja stanowi pomost między przeszłością
a przyszłością. My również jesteśmy świadomi wartości dorobku naszych przodków, jego stopniowego zaniku w pędzie cywilizacji, dlatego chcielibyśmy przez naszą pracę przyczynić się do ocalenia go od zapomnienia. 

Muzeum nie ma stałych godzin otwarcia. Dlatego najpewniej można go zwiedzić po wcześniejszym kontakcie z biblioteką szkoły.

 

25 października br, już po raz szósty na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, organizowany przez International Association of School Librarianship, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Corocznie odbywa się on w czwarty poniedziałek października.

 

 

 

 

 

Możemy obejrzeć m. in.:

 • Śpiewnik kościelny katolicki. Zawiera on pieśni adwentowe, kolędy, pieśni postne wielkanocne i o Wniebowstąpieniu Pańskim. Wydany w 1903 roku i inne książki
  z początku XX w. oraz reprinty wydawnictw z XIX w.
 • Rocznik czasopisma ISKRY Z 1924 roku
 • Maszyna do szycia wyprodukowana w fabryce Singer Manufacturing ok. 100 lat temu
 • Żelazka z duszą
 • Nosze do noszenia wody
 • Tarki do prania
 • Drewniane formy do masła
 • Banknoty (1000 zł z Mikołajem Kopernikiem, 100 zł z Ludwikiem Waryńskim, 50 zł
  z Karolem Świerczewskim, stare monety, również w innej walucie (francuskie franki, włoskie liry, holenderskie guldeny, niemieckie marki, czechosłowackie korony)
 • Kartki na mięso
 • Radio z adapterem
 • Pocztówki dźwiękowe

 

Napisali o nas:

Biblioteka im. Harry`ego Pottera, PSP 9, 47-220 Kędzierzyn-KoĽle, Gagarina 3, tel/fax 077/4833034

http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/bibliotekapsp9/muzeum.htm
C 2004 matusiak