Inforamacje o Andrychowie

Galeria zdjęć - "Miasto Andrychów"

Na południu Polski, pomiędzy Wadowicami a Bielskiem-Białą, nieopodal Oświęcimia, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa znajdują się miasto i gmina Andrychów. Jest to miejsce, gdzie przez cztery pory roku każdy przybysz znajdzie dla siebie wiele atrakcji przyrodniczych, turystycznych, sportowych i kulturalnych.

Gmina Andrychów leży nieomal w całości w największej kotlinie Beskidu Małego, wyżłobionej przez potoki Rzyczanki i Targaniczanki, które łączą się już na terenie miasta Andrychowa w rzekę Wieprzówkę - lewy dopływ Skawy.

Dwa sołectwa gminy leżą u podnóża Beskidu Małego na terenie Pogórza Śląskiego. Beskid Mały jest niewielkim, lecz niezwykle ciekawym i urozmaiconym - tak pod względem przyrodniczym, jak i krajobrazowym - pasmem górskim. Niewielkim, bo o długości nie większej niż 35 km, szerokości około 12 km i średniej wysokości około 800 m n.p.m. Masyw ten od północy graniczy z Pogórzem Śląskim, od zachodu z Beskidem Śląskim, od południa z Kotliną Żywiecką i od południowego-wschodu i wschodu z Beskidem Średnim (Makowskim). Przełomowa dolina rzeki Soły dzieli Beskid Mały na dwie części: mniejszą zachodnią, w formie półpierścienia, obejmującą Hrobaczą Łąkę, Magurkę Wilkowicką i Czupel (933 m n.p.m. - najwyższy szczyt pasma) oraz większą, wschodnią - bardziej rozczłonkowaną i wydłużoną, z kulminacjami Kocierza, Łamanej Skały (929 m n.p.m.), Leskowca (922 m n.p.m.) i Gancarza. Wschodnia część Beskidu Małego zwana jest niekiedy Górami Zasolskimi lub Beskidem Andrychowskim. Większa część gminy znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i jego otuliny. Prócz tej formy prawnej ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej, najcenniejsze obiekty andrychowszczyzny objęto ochroną: rezerwatową - płat górnoreglowego, naturalnego lasu świerkowego, rosnącego dzięki właściwościom podłoża w reglu dolnym, w rezerwacie przyrody "Madohora" gdzie najdorodniejsze, nieliczne okazy świerka w rezerwacie liczą ponad 100 lat pomnikową - pojedyncze okazy drzew i ich grupy, w tym lipę w Targanicach o obwodzie około 7m, cis w Targanicach w wieku ponad 400 lat, kępę sosny limby pod szczytem Potrójnej w wieku około 60 lat, - "Warownię nad traktem" - wychodnię skalną zbudowaną z piaskowców godulskich pod Przełęczą Kocierską w formie użytków geologicznych - przełom Rzyczanki przez czarne łupki wierzowskie na granicy Zagómika i Sułkowic parkową - przepiękny, ponad 200-letni okaz plątana klonolistnego oraz pomnikowe okazy lip i dębów w Parku Miejskim w Andrychowie.

Andrychowszczyzna, poprzez swoją atrakcyjność przyrodniczą i krajobra­zową, przy równoczesnym niewielkim obciążeniu turystycznym, daje możliwość całorocznego aktywnego wypoczynku dzieciom, młodzieży i dorosłym, a Beskid Mały, dzięki swojemu urokowi, urzekającym krajobrazom, czystemu powietrzu i zróżnicowanej przyrodzie, zapewni swoim gościom ciszę, zdrowie i niepowtarzalne wrażenia.

Przy dobrej pogodzie ze szczytu Leskowca widać piękną panoramę Beskidów, rozciągającą się od Beskidu Makowskiego, przez Gorce, pasmo Polic i Babią Górę, a pomiędzy nimi Tatry, aż po Pilsko i Romankę. Natomiast z Potrójnej (881 m n.p.m.) panorama jest jeszcze rozleglejsza, widzimy dodatkowo Kotlinę Żywiecką, Beskid Śląski z Baranią Górą i Skrzycznem oraz inne szczyty Beskidu Małego.

Dla amatorów aktywnego wypoczynku istnieje możliwość uprawiania w gminie lub w jej najbliższym sąsiedztwie - indywidualnie lub z przewodnikami i instruktorami:

 • turystyki pieszej górskiej
 • turystyki rowerowej górskiej i nizinnej
 • hippiki i turystyki konnej, jak również nauki jazdy na koniach, spacerów bryczkami, a zimą jazdy kuligami
 • narciarstwa biegowego i zjazdowego
 • wspinaczki skałkowej na kilku wychodniach piaskowcowych, na sztucznej ścianie wspinaczkowej (13,7 m), a także zwiedzania jaskiń szczelinowych
 • lotniarstwa
 • zbieractwa runa leśnego (grzyby, jagody, maliny, jeżyny)
 • myśliwstwa (dwa koła łowieckie)
 • wędkarstwa rzecznego i na stawach hodowlanych
 • fotografii przyrodniczej
 • turystyki krajoznawczej samochodowej
 • pływania w basenach krytych i otwartym oraz na wodach otwartych, a także korzystania z szerokiej oferty andrychowskich organizacji turystycznych i udziału w rajdach pieszych i samochodowych, wycieczkach autokarowo
 • pieszych, imprezach na orientację, wycieczkach rowerowych itd., itp.


Przez okrągły rok, praktycznie nie ma u nas weekendu bez imprezy turystycznej lub rekreacyjnej.

do góry