Czesława Lewandowska

Pani Czesława Lewandowska urodziła się w samym sercu Kurpi, we wsi Wejdo, gm. Łyse, skąd niedaleko do słynnego Myszyńca. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Nosi okulary - ma trzy dioptrie - jest to niestety efekt jej pracy, bo dziennie potrafi haftować nawet przez dziesięć godzin.
Jest "Kurpianką "zieloną", która wyszła za mąż za Kurpia "białego" - jak zwykła żartować, bo jej małżonek pochodzi spod Wyszkowa, z Kurpi Białych właśnie. Po ślubie p. Lewandowscy zamieszkali w Ostrołęce, gdzie p. Czesława od trzydziestu lat zajmuje się zarobkowo hafciarstwem.
Talent odziedziczyła po babci Aleksandrze i mamie Władysławie. Powtarza stare ludowe wzory na fartuchach, koszulach, pościeli, serwetkach, zasłonkach.
Jej prace odznaczają się niezwykłą starannością, wysokim poziomem artystycznym oraz zgodnością z tradycją Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody, zdobyte przez p. Lewandowską na krajowych konkursach, a ozdobiony przez p. Czesławę obrus leżał nawet na ołtarzu, przy którym Ojciec Święty odprawiał mszę w Płocku.


<< Wstecz