Intro
Położenie
Historia

Zabytki

Zwyczaje
Strój
Język
Muzyka
Bibliografia
Mapa strony


 

Zabytki Strzelec Opolskich...       

 


„Wędrówkę po Strzelcach Opolskich” – przedstawia Piotr Kaliński, uczeń klasy I a Publicznego Gimnazjum nr 2.

Witam wszystkich odwiedzających tę stronę i zapraszam do zwiedzania mojej małej ojczyzny Strzelec Opolskich.

Zauroczony pięknem ziemi na, której mieszkam i która kocham postanowiłem zaprezentować wędrówkę po zakątkach Strzelec Opolskich.


Rybaczówka - Strzelce Opolskie

 Moje miasto leży w województwie opolskim, na Wyżynie Śląskiej. Często spaceruje po ulubionych okolicach i szkicuję. W ten sposób utrwalam najpiękniejsze, moim zdaniem, fragmenty architektury i krajobrazu. Wszystko, co tu przedstawiłem  to miejsca szczególnie mi bliskie.

Ruiny zamku

Bardzo lubię spacery po miejskim parku w centralnym jego miejscu znajdują się ruiny niegdyś wspaniałego zamku, którego ostatnim właścicielem był hrabia Prosper zu Castell-Castell.. Powstał on w XIX wieku. Obecnie jest remontowany i ma powrócić do dawnej świetności. Być może kiedyś będą państwo w nim gościć.Ruiny zamku

 Ç

Park miejski

Sam park składa się z dwóch części: małej – bardziej „ucywilizowanej”, położonej blisko zamku i centrum miasta oraz „dzikiej”, ciągnącej się aż do następnej osady – Księżego Lasu. Rewelacyjne tereny spacerowe, piękne widoki. Jedyne miejsce zupełnego relaksu.

 
Park

Ç

Średniowieczne mury miasta
Nieopodal widać średniowieczne pozostałości murów miast - obok Kościoła bożego ciała przy ulicy Opolskiej oraz Kościoła św. Wawrzyńca - wzdłuż ulicy Kościuszki. W wiekach średnich przez Strzelce przebiegał szlak handlowy. miast rosło na potęgę.


Mury miasta

Ç

Ratusz i myśliwiec

Symbolem Strzelec, dziś, jest ratusz i stojący obok niego – na rynku – Myśliwiec. Okolice, z których pochodzę słyną bowiem z łowiectwa. Łowom sprzyjały olbrzymie obszary leśne pełne zwierzyny.


Myśliwiec - symbol miasta


Ratusz - siedziba władz miejskich

 Ç

Wieża Ischl

Nasz hrabia razem z dworem organizował wielkie polowania. Zwierzyny wypatrywał z Wieży Ischl, wybudowanej na wzór wieży Kolowat w Austrii. Była to kiedyś „Świątynia dumania” – tak modna w czasach Oświecenia. Dziś to tylko tajemnicze ruiny zrośnięte krzakami i drzewami. Rzadko przebywają w jej okolicach ludzie.


Rycina przedstawiająca wygląd wieży dawniej

Ç

Masztalarnia

Po polowaniu zmęczeni strzelcy odprowadzali wierzchowce do Masztalarni. Wierzchowcami tymi można było się szczycic, albowiem sprowadzano je z Angli. Były to ogiery pełnej krwi przeznaczone do wyścigów. Masztalarnia jest jedynym bardzo dobrze  zachowanym obiektem do dziś.


Masztalarnia

Ç

Spichlerz

 Hrabia Colona – Filip zadbał o miejsce gromadzenia i przechowywania płodów rolnych, z których mogli korzystać jego potomkowie. Spichlerz, który obecnie nie istnieje (spalono go kilka lat temu) służył długo potrzebującym. Pochodził z II połowy XVIII wieku i cały wykonany został z drewna. Żałuję bardzo, ze znam go tylko z rycin i zdjęć.


Wygląd spichlerza przed spaleniem

Ç
 

Kościoły
 Społeczności miasta to ludzie przywiązani do tradycji i bardzo religijni. Świadczą o tym liczne kościoły i kapliczki porozrzucane po okolicy. Najstarszy to Kościół św. Barbary. Choć zbudowany z belek i kryty gontem – nadal służy parafianom. Dawny kościół ewangelicki został przejęty przez rzymsko-katolików i razem z kościołem św. Wawrzyńca pełni funkcję Domu Bożego Strzelczan.


Kościół Św. Barbary


Kościół Św. Wawrzyńca


Kościół ewangelicki - obecnie rzymsko-katolicki Bożego Ciała

Ç

Kapliczki

Tylko legendy zostały po kapliczce w Rożniątowie.


Ruiny kapliczki

Natomiast przy drodze do Ujazdu Śląskiego stoi murowana, zadbana kapliczka z figurkami: Matki Boskiej Niepokalanego poczęcia i św. Jana Nepomucena.

Dawna kapliczka

Ç

Baszta

 Słynna w naszym "grodzie" i wieńcząca mury obronne naszego miasta baszta przerobiona została w XVIII wieku na dzwonnicę kościelną.


Baszta - przerobiona na dzwonnicę kościelną

Ç

Cmentarze

Życie to pasmo urodzin i śmierci. Parafianie odchodzili, więc trzeba było zorganizować miejsca pochówków. W pobliżu kościołów i kapliczek powstawały cmentarze – katolicki, ewangelicki i żydowski. Zdarzało się tez odwrotnie – np. cmentarz przy kościółku św. Barbary, z XIII wieku, powstał już w XII wieku.

Grób lotników z czasów II wojny światowej


Cmentarz przy
kościele św. Wawrzyńca

 
Cmentarz ewangelicki

Ç

 

I jestem w centrum miasta. Od kościołów, kapliczek, cmentarzy i parku wszystkie drogi prowadzą i łączą przy symbolu miasta - Myśliwcu. tu zaczynam zawsze swoje wędrówki i kończę. Nie zawsze towarzyszy mi ołówek i kartka… Myślę , ze po mojej prezentacji, tym szlakiem podążycie
i Wy

Zapraszam serdecznie.

 

Przejdź do góry strony

 

 

 

Strona wykonana przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 na konkurs "Folklor mojego regionu"