Główna
Historia
Walory przyrodnicze
Gadki Kurpiowskie
Miodobranie
Pieśni i przyśpiewki
Tańce kurpiowskie
Rękodzieło
Chata Kurpiowska
Strój ludowy
Garncarstwo
Pieczywo obrzędowe
Bartnictwo
Kto pisał o Kurpiowszczyźnie
Bibliografia
Mapa strony


XXIV Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne
zobacz


Kliknij aby przejsc do Galerii
            


Prezentacja Flash
Pliki muzyczne


Webmaster
Teksty
Wersja angielska

"Zitojta do nas"
"tutaj jenocej słonko zachodzi,
Jenocej świeci, jenocej wschodzi.
Tutaj i siano pachnie jenocej
I ładniej gziozdy mrugajo w nocy."
Leszek Czyż"Kurpiowska Puszcza Zielona" pod redakcją Witolda Mierzejewskiego, str.1

Trasa Pierścienia Kurpiowskiego

Trasa opisana od Warszawy przez Marki, Radzymin i Wyszków.
Puszcza Biała: Kamieńczyk, Brańszczyk, Poręba, Brok, Ostrów Mazowiecka, Legionowo, dalej prymy Stok, Czerwin, Grodzisk, Rzekuń, Ostrołękę, Laskowiec, Drogoszewo, Miastkowo, Nowogród.
Puszcza Zielona to: Zbójna, Kuzie, Zawodzie, Myszyniec, Czarnia, Surowe, powrót do Myszyńca, Kadzidło, Dylewa, Łodzisk, Ostrołęki, Różana, Pułtuska, Serocka, Jabłonny, Warszawy.
Jest to trasa dla wycieczek autokarowych, rodzinnych, samochodowych, motocyklowych. Lokalne wycieczki rowerowe, piesze, a także spływy kajakowe proponujemy na dwóch szlakach z Ostrołęki i jednej z Pułtuska.

Pierwszy szlak lokalny (wzdłuż doliny Omulwi)

Wyjeżdżamy z Ostrołęki w kierunku Warszawy - ok. 1,5 km od ronda księcia Siemowita w kierunku Przasnysza. Przejeżdżamy przez wieś Podrężewo. Dalej mijamy starą wieś Kruki, drogą przez wieś, za ostatnim zabudowaniem po prawej skręcamy w prawo. Od skrzyżowania, do wsi Kruki, dalej ok. 100 m rozwidlenie dróg do Białobrzegów. Trasa wiedzie wzdłuż doliny Omulwi, aż do miejscowości Przystań. Trasa prowadzi dalej do wsi Wyszel. Za tą wsią droga wiedzie przez las do miejscowości Zimna Woda, a następnie do wsi Budne - Sowięta. Ok. 3 km dalej Baranowo, wioski Bakuła, Kalisko, Guzowata, Brodowe Łąki.
Za rzeka Omulew przejeżdżamy przez wieś Zawady. Z drogi w kierunku Myszyńca, za wsią skręcamy w lewo drogą żwirową do wsi Bandysie.
Dalej tuż przy drodze znajduje się kapliczka, kilkaset metrów dalej rozwidlenie dróg, skręcamy w lewo do wsi Długie nad Omulwią. Kierujemy się w kierunku rzeki, za szkołą skręcamy w prawo -w kierunku wsi Surowe. 3 km dalej dojeżdżamy do trasy Chorzele - Myszyniec, przecinamy powyższą drogę przy SP w Surowem, udajemy się dalej w kierunku Czarni. Dalej droga prowadzi do wsi Bandysie i droga polną w kierunku wsi Olszyny, przecinając drogę z Brodowych Łąk do Myszyńca i kierujemy się w stronę wsi Karaska, skąd udajemy się do nadleśnictwa "Podgórze". Leśna droga prowadzi w kierunku Baranowa i Kadzidła. Przy rozwidleniu znajduje się kapliczka, za którą skręcamy w kierunku Piaseczni. Dalej trasa prowadzi przez las do Gleby. Drogą asfaltowa jedziemy w kierunku wsi Chudek, mijamy następne wsie: Obierwię, Olszewkę, Szwendrowy Most do Lodzisk. Trasą Myszyniec - Ostrołęka przez Antonie, Łazek wracamy do Ostrołeki.

Druga trasa lokalna (z Ostrołęki wzdłuż dorzecza Szkwy i Rozogi). Wyjeżdżamy z miasta w kierunku Myszyńca, na przedmieściu Łazek skręcamy w prawo do Łęgu Przedmiejskiego. Za szkołą, kościołem i rzeczką Rozogą rozwidlenie dróg w kierunku Łęgu Starościńskiego. 5 km dalej wieś Kurpiowskie. Następnie przez las sosnowy udajemy się do wsi Szkwa, nad rzeczką o tej samej nazwie. Dalej, za wsią skręcamy w lewo na północ ok. 5 km w górę rzeki Szkwy - wieś Dąbrówka. Ze wsi kierujemy się na północ do miejscowości Płoszyce. Następna wioska to Grale, leżąca na skraju sosnowego lasu. Dalej wędrując na północ, dochodzimy do drogi żwirowej prowadzącej z Kadzidła do Czarni. Ze wsi kierujemy się na północ w stronę miejscowości Plewki.

Po przejściu ok. 1,5 km skręcamy w prawo, w kierunku miejscowości Baba. Dalej kierujemy się na północ, drogą do wsi Lipniki. W centrum wsi przy głównej trasie z Kadzidła do Łysych, za cmentarzem kierujemy się na północ w stronę miejscowości Gadomskie. Dalej jedziemy do dużej wsi -Wykrot, skąd udajemy się na południe wzdłuż zalewu, doliny Rozogi do wsi Jazgarka. Za wsią podążamy przez miejscowoś Rosorz nad Rozogą. Za mostem przejeżdżamy do wsi Todzia, za ta miejscowością droga prowadzi przez las do głównej trasy z Ostrołęki do Myszyńca, następnie przejeżdżamy przez Kadzidło. Na skrzyżowaniu skręcamy w kierunku Łysych. Około 400 metrów od skrzyżowania w prawo droga prowadzi do miejscowości Tatary. Z Tatar kierujemy się na południe drogą skrajem lasu do miejscowości Długi Kąt. Za wsią kierujemy się do gminnej miejscowości Lelis. Z Lelisa 1,5 km wieś Durlasy. Za lasem wieś Białobiel, 2 km dojeżdżamy do dzielnicy Ostrołęki - Łazek.


Trzecia trasa lokalna

Najbardziej dostępnym miejscem wypadowym do Puszczy Białej jest Pułtusk i Wyszków. Rozpoczynamy trasę z Pułtuska, przekraczamy most na Narwi, jesteśmy w dzielnicy Popławy. Dalej trasa prowadzi do miejscowości Psary , następna wieś to Obryte. Z Obytego kierujemy się drogą asfaltową przez Gródek Rządowy do Rząśnika. Następna kurpiowska wieś to Porządzie, która sąsiaduje z Pulwami. Dalej kierujemy się do miejscowości Sieczychy, skąd przez stację PKP Przetycz skręcamy do Długosiodła. Stąd kierujemy się do miejscowości Blochy, dalej do wsi kościelnej Białebłoto. Za wsią skręcamy w lewo przez las do głównej drogi z Ostrowi Mazowieckiej do Wyszkowa. Dalej wieś Trzcianka, ok. 6 km Wyszków.


"Pierścień Kurpiowski" autor tekstu: Tadeusz Żebrowski, wyd. Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki i Rekreacji w Ostrołęce, str. 37, 61-69All Rights Reserved
Design by Maciej Żuber.