Główna
Historia
Walory przyrodnicze
Gadki Kurpiowskie
Miodobranie
Pieśni i przyśpiewki
Tańce kurpiowskie
Rękodzieło
Chata Kurpiowska
Strój ludowy
Garncarstwo
Pieczywo obrzędowe
Bartnictwo
Kto pisał o Kurpiowszczyźnie
Bibliografia
Mapa strony


XXIV Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne
zobacz


Kliknij aby przejsc do Galerii
            


Prezentacja Flash
Pliki muzyczne


Webmaster
Teksty
Wersja angielska

Miodobranie Kurpiowskie

Związek Gmin Kurpiowskich "Puszcza Zielona", Urząd Miasta i Gminy Myszyniec oraz Myszyniecki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji od ponad 23 lat w ostatnią niedzielę sierpnia organizują tę imprezę folklorystyczną. Promuje ona tradycyjną kulturę wiejską Kurpiów, kultywuje folklor i zwyczaje kurpiowskie. Wydarzenie to z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Corocznie impreza gromadzi znakomitości ze świata kultury i polityki.

zobacz Galerię
MIODOBRANIE KURPIOWSKIE jest największą imprezą folklorystyczną w północno-wschodniej Polsce. Jest to jedyne spotkanie, które opiera się na występach zespołów regionalnych wywodzących się z rzeczywistego kurpiowskiego folkloru, co jest ewenementem w skali europejskiej. MIODOBRANIE KURPIOWSKIE odbywa się na leśnej polanie w Zawodziu koło Myszyńca. Na całodzienną imprezę składają się: widowisko obrzędowe "Podbieranie miodu", występy artystyczne regionalnych zespołów, wystawy rękodzieła ludowego, kiermasze sztuki ludowej i sprzętu pszczelarskiego. Hodowcy pszczół oferują świeży miód, a gospodynie pyszne wypieki z miodem.
Impreza folklorystyczna MIODOBRANIE KURPIOWSKIE prawdopodobnie jest jedynym wydarzeniem tego typu w kraju. Mimo wielu przekształceń i uzupełnień spełnia ono kilka ważnych celów: przypomina mieszkańcom Puszczy Zielonej ich bogate zwyczaje bartnicze i tradycje, umożliwia współczesnym twórcom i artystom ludowym zaprezentowanie swego dorobku, integruje miejscową społeczność i jednocześnie promuje region wśród coraz liczniej przybywających na święto miodobrania turystów z kraju i zagranicy.

Krótka historia miodobrania

Pierwszy raz MIODOBRANIE odbyło się we wrześniu 1976 r. na placu Szkoły Podstawowej w Myszyńcu. Podczas imprezy zaprezentowano podbieranie miodu, film oświatowy o puszczy, wystąpiły również chóry szkolne. Rolę gospodarza - starosty bartnego - pełnił znany gawędziarz ludowy i działacz społeczny - Stanisław Ceberek. W 1977 r. MIODOBRANIE zostało przeniesione na polanę w Zawodziu, na której odtworzono obrzęd miodobrania. Przewodził Franciszek Jaksina z Bandyś, uznany w okolicy pszczelarz i gawędziarz ludowy. Poza inscenizacją można było obejrzeć występy kurpiowskich zespołów folklorystycznych, a gościom przygotowano do degustacji potrawy regionalne. W kolejnych latach wzbogacono święto miodobrania o nowe elementy i atrakcje.
Głównym elementem tej imprezy było zawsze widowisko obrzędowe prezentujące zwyczaje bartnicze według przygotowanych scenariuszy. Widowisko prezentowane było przez kurpiowskie regionalne zespoły. Uzupełnieniem widowiska były występy artystyczne zespołów ludowych z regionu kurpiowskiego i z innych części kraju oraz innych zespołów muzycznych, tanecznych i kapel podwórkowych. Scena w Zawodziu gościła także zagraniczne zespoły folklorystyczne, m.in. z Danii (1984 r.), Rosji (1990 r.), Francji (1993 r.) i Słowacji (1994 r.). Co roku miejscowi pszczelarze przygotowują stoiska z miodem, liczne są punkty gastronomiczne (w tym pierniki miód pitny itp.)
All Rights Reserved
Design by Maciej Żuber.