Tradycyjne instrumenty muzyczne

Przygotowując tę stronę uczennice odwiedziły wystawę  w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Obejrzały tam następujące instrumenty:

TROMBITA BESKIDZKA

To długa do 4m, drewniana trąba, wykonana z przepołowionego i wydrążonego pnia drzewa iglastego, złączonego korą lub sznurkiem.

DUDY

To jeden z popularniejszych polskich instrumentów ludowych. W Polsce posiada on osiem form, które różnią się nieco budową i wyglądem oraz nazwą regionalną. Dudy składają się z wora rezerwuarowego z koziej lub owczej skóry, zaopatrzonego w piszczałki. Polskie dudy maja dwie piszczałki: melodyczna na której gra się melodie, zamykając otwory, oraz burdonową, która służy do grania rytmu. Niektóre dudy np. gajdy istebniańskie mają mieszek, w innych odmianach ( np. podhalańskich) powietrze wdmuchuje się przez ustnik. Dudy niekiedy błędnie nazywane kobzą, tymczasem kobza jest instrumentem strunowym.

OKARYNA

Na przełomie XIX i XX wieku znanym ich wytwórcą na terenach Księstwa Cieszyńskiego był garncarz z Jabłonkowa. W Beskidzie Śląskim określano je mianem „łokaryn”. To odmiana fletu naczyniowego. Wytwarzana jest z wypalonej gliny. Okaryna była dawniej popularnym instrumentem , sprzedawanym na wiejskich jarmarkach.

 DRUMLA

To maleńki zwinięty w podkówkę drucik z języczkiem. Drumlę wkłada się do ust, które pełnią rolę pudła rezonansowego. Uderzając w metalowy jezyczek i nadymając policzki uzyskuje się odpowiedni dźwięk.

FUJARA POSTNA

Wykonana jest z nieokorowanego konaru bzu, z którego usunięto rdzeń. Dźwięki uzyskuje się zmniejszając dłonią otwór wylotowy. Fujara postna nie posiada otworów bocznych, przez co można na niej grać jedynie prostsze melodie, które były dozwolone w poście ( stąd nazwa instrumentu). Fujara postna wyglądem przypomina kij do podpierania, bo dawniej do tego służyła.

FUJARA SAŁAŚNIKOWA

Używana przez pasterzy na hali, ma bardziej rozwinięte możliwości wydawania dźwięku, gdyż posiada otwory boczne.

RÓG SYGNAŁOWY

Wykonany jest z rogu bydlęcego lub drewna wygiętego na mokro w kształt rogu. Posiada prosty ustnik. Może być okuty blachą w celu wzmocnienia wydawanego dźwięku.

GĘŚLE

Pośrednie ogniwo ewolucyjne wśród instrumentów strunowych szarpanych ( między łukiem i skrzypcami) stanowią gęśle. Korpus instrumentu wraz z szyjką i główką wyżłobiony jest w jednolitym kawałku drewna. Gęśle posiadają cztery struny, ale grający wykorzystuje z reguły tylko dwie najwyższe. W Beskidzie Śląskim po dziś dzień wytwarzaniem tych instrumentów zajmuje się Piotr Kohut z Koniakowa.
instr1.jpg (731394 bytes)
instr3.JPG (544997 bytes) instr4.JPG (512106 bytes) instr5.JPG (70778 bytes)
instr.jpg (798046 bytes) instr2.JPG (613799 bytes) instr6.jpg (502498 bytes)