Dania > Regiony Danii

Regiony Danii

Dania Jutlandia Północna
Północna Jutlandia to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy. Daleko na północy koło Skagen, spotykają się dwa morza,PÓŁnocne i Bałtyckie,tworząc niepowtarzalny, malarski klimat. Tutaj leży również Aalborg i piękny Limfjorden, gdzie morze i fiord przeplatają się w zatokach i cieśninach. W głębi lądu przeważają łagodne krajobrazy ze wzgórzami pokrytymi wrzosem.

Jutlandia Wschodnia
Wschodnia Jutlandia to nie tylko miasta, atrakcje turystyczne ale również wspaniała natura. Ta część duńskiego wybrzeża ma swój własny charakter dzięki piaszczystym plażom i wydmom porośniętym różami. W tym regionie Danii znajdują się również najciekawsze duńskie miasta min. Arhus, drugie co do wielkości miasto w Danii, a także Centrum Morskie Kategat, wesołe miasteczko i Aquapark Sommarland w Djurs, malownicze Randers, Silkeborg jeden z najstarszych ośrodków handlowych Ebeltoft i miasto róż Mariager. Głębiej w stronę lądu leży Sehejland z wieloma dużymi i małymi jeziorami i najwyższym wzniesieniem Danii Yding Skovhoj.

Jutlandia Południowa
Jest to kraina o pięknych, zróżnicowanych krajobrazach od płaskich żuław na zachodnim wybrzeżu po fiordy na północy. To tutaj położony jest również Legoland oraz Park Lwów w Givskud. Atrakcją samą w sobie jest miasto Kolding j ośrodek kultury i sztuki; znajdują się tutaj jedne z najznakomitszych muzeów Danii i wspaniałe restauracje. Region ten odznacza się malowniczym, pagórkowatym krajobrazem, urozmaiconym fiordami i piaszczystymi plażami. Sercem regionu jest średniowieczne miasteczko Vejle.

Jutlandia Zachodnia
Cały pas wybrzeża Zachodniej Jutlandii jest wspaniałą, długą i szeroką piaszczystą plażą, z małymi domami letniskowymi na wzgórzach. Tutaj przyjeżdżają amatorzy słońca, pasjonaci windsurfingu i golfa, lubiący piesze wędrówki i miłośnicy przyrody. Wzdłuż brzegów, fiordów i wokół miasta Esbjerg istnieją idealne warunki dla wędkarzy. W Esbjerg znajduje się pomnik "Ludzie nad morzem" przedstawiający cztery ogromne białe postaci.

Kopenhaga
Kopenhaga jest miastem fascynującym.Wszystko znajduje się tu w zasięgu ręki - wspaniałe rozrywki i restauracje w ogrodach Tivoli, Pałac Amalienborg Królowej Małgorzaty, zbiory klejnotów koronnych w Zamku Rosenborg, pomnik Małej Syrenki. Serce Kopenhagi stanowi długi deptak o nazwie Stroget, wzdłuż którego usytuowana są eleganckie i różnorodne sklepy. W jednym kierunku prowadzi on do Placu Ratuszowego i Tivoli, w drugim zaś do Teatru Królewskiego, malowniczego bulwaru Nyhavn oraz licznych galerii sztuki.

Fionia
Odense, rodzinne miasto H.C. Andersena jest uroczym, idyllicznym miejscem zaskakującym wciąż nowymi atrakcjami. Warto tutaj odwiedzić Muzeum H.C. Andersena. Stała ekspozycja złożona z książek, listów, wycinanek, rysunków i przedmiotów osobistych tego sławnego bajkopisarza, wspaniale ilustruje jego życie. Na Fionii znajduje się Zamek Egeskov w Kvaerndrup , najlepiej zachowany w Europie zamek renesansowy z fosą, zbudowany na palach dębowych w 1554 r. z wspaniałymi komnatami, i ogromnym labiryntem w ogrodach.

Zelandia Północna
Do Północnej Zelandii należy piękne wybrzeże tzw. Duńska Riwiera, ciągnąca się od Kopenhagi po Helsingor. Tutaj znajduje się również muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana, dom pisarki Karen Blixen i najstarszy park rozrywki na świecie - Bakken. Wzdłuż 300 km linii brzegowej leżą same perełki: miasteczka Sletten, Taarbek, Humlebek, Hornbek, Gilleleje i inne. Północna Zelandia jest od stuleci miejscem letniego wypoczynku dla członków rodziny królewskiej. Dlatego w tej okolicy znajdują się barokowy pałac Fredensborg, okazały zamek Frederiksborg i zamek Hamleta Kronborg. Tutaj też mieści się Roskilde, dawna stolica Danii ze swą Katedrą, gdzie od czasów średniowiecznych składane są szczątki duńskich monarchów. W Roskilde odbywa się co roku jeden z największych festiwali muzyki młodzieżowej.

Zelandia Zachodnia
Ta część Zelandii może się poszczycić dwoma niewątpliwymi atrakcjami. Pierwsza z nich to wspaniałe zamki, druga to wspaniały most przez cieśninę Mały Bełt łączący z Fionią Region wokół miejscowości Skelskor nazywany jest "Krainą Chansa Christiana Andersena". Powodem są wspaniałe zamki i rezydencje, w których często gościł bajkopisarz. Na przykład, w zamku Holsteinborg można zobaczyć dokładnie zachowaną pracownię pisarza. Wielkim atutem regionu Skelskor jest 142 km linii brzegowej, na którą składają się wspaniałe piaszczyste plaże, zatoczki z przystaniami jachtowymi. Dla wielbicieli wodnych przejażdżek czeka statek Skjelskor V, którym można popłynąć na spacer po fiordzie, lub do Wielkiego Mostu. Most nad cieśniną Mały Bełt Zelandia-Fionia,który stanowi ogromną atrakcję regionu miasta Korsor. Most jest drugim, co do wielkości na świecie mostem wiszącym, historię jego konstrukcji można obejrzeć w Centrum Wystawowym. Samo Korsor to urocze, stare miasto z zachowaną średniowieczną twierdzą.

Wyspy Lolland, Falster i Mon
Dużo zieleni, białe skały kredowe wznoszące się ponad niebieskim morzem i fakt, że region południowy jest najdalej na południe wysuniętą częścią Danii spowodowało, że obszar ten nazywany jest Morzem Południowym. Zarówno morze jak i plaże zostały uznane za najczystsze w Europie , ale turyści przyjeżdżają tutaj na pewno również dlatego, że w regionie tym można dużo zobaczyć i przeżyć. O atrakcyjności tego regionu Danii na pewno decyduje BonBon-Land - najzabawniejsza na świecie kraina cukierków z 70 różnymi atrakcjami, Knuthenborg - największy w północnej Europie park krajobrazowy. Tu można przeżyć spotkanie z zebrami, lamami, żyrafami. Atrakcją Parku jest "Tygrysi gaj", gdzie żyją groźne i wspaniałe tygrysy syberyjskie.

Bornholm
Bornholm jest niewielką wyspą na Bałtyku, gdzie latem panuje niemal śródziemnomorski klimat.. Jest to kraina piękna i bogata, ale także niezwykła i pełna niespodzianek. Bornholm to przede wszystkim raj dla rowerzystów. Słynne bornholmskie nadbrzeżne skały, to miejsce wyczynowej wspinaczki dla wielu fanów skałek. Na północy Bornholmu jest usytuowany zamek Hammershus, 72 m nad poziomem morza. Są to ruiny największego w Danii fortyfikowanego zamku z 1260 r.
Ciekawe miejsca:
Aarhus - teatr
Aarhus - teatr
     
Wykonanie - ZSO nr 4, VII LO Gliwice 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone!