Niderland - niski kraj
(c) Andrzej SkibińskiHolandia położona jest w Zachodniej Europie, na wschodzie graniczy z Niemcami, Belgią od południa, na zachodzie i północy oblewa ją Morze Północne. Poza szerokim pasmem wydm, wzdłuż wybrzeża Morza Północnego, niemal cale terytorium kraju zostało uformowane przez człowieka. W delcie Renu, Mozy i Skaldy człowiek od wieków walczył z morzem o każdy skrawek lądu. Ponad 1/4 kraju położona jest średnio 5 m poniżej poziomu morza. Inne obszary położone są tak nisko, że na pewno zostałyby zalane, gdyby nie skomplikowany system grobli, kanałów i ciągłe odpompowywanie wody.
Najwyżej położony punkt kraju to wzniesienie Vaalserberg, osiąga zaledwie 321 m n.p.m. Punkt najniżej położony znajduje się zaś na dnie Polderu Księcia Aleksandra - 6,3 m p.p.m.
(c) Andrzej SkibińskiCałkowita powierzchnia Holandii wynosi 41 526 km2. Jest to jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Europie - około 477 osób mieszka na 1 km2. Ponieważ długość wybrzeża Holandii wynosi 451 km jest ona rajem dla wodniaków.
Holandia posiada terytoria zamorskie: Antyle Holenderskie i Arubę.
Królestwo Niderlandów jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest królowa Beatrix (Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau).
Ponieważ rodzina królewska wywodzi się z francuskiego miasta Orange - cała Holandia jest "pomarańczowa" :-).
Źródła
http://www.wiatrak.nl/
Wszystko o Holandii
Wikipedia - wolna encyklopedia
Encyklopedia multimedialna z 2003 roku
Encyklopedia PWN z 1999 roku
Foto
Andrzej Skibiński http://www.wiatrak.nl/
SP3