Sport Wielkiej Brytanii

Sport pełni ogromną rolę w życiu Brytyjczyków. To właśnie tutaj miały swój początek niektóre najsłynniejsze na świecie sporty takie jak na przykład rugby, piłka nożna, krykiet czy tenis ziemny.Narodowym sportem Wielkiej Brytanii jest krykiet, chociaż wielu ludzi sądzi, że piłka nożna.

Krykiet

Gra ta rozgrywana jest pomiędzy dwoma drużynami po 11 zawodników. Do gry w krykieta zawodnicy używają piłek trochę mniejszych niż do gry w baseball oraz rakiet kształtem przypominających wiosła.

Piłka nożna

Jest to jeden z najpopularniejszych sportów w Wielkiej Brytanii. Takie drużyny piłkarskie jak Manchester United, Liverpool czy Arsenal są znane na całym świcie. W Wielkiej Brytanii istnieje 92 profesjonalne kluby piłkarskie.

Rugby

Jest to gra bardzo podobna do piłki nożnej ale grana przy użyciu owalnej piłki. Zawodnicy Rugby mają możliwość trzymania piłki oraz przytrzymywania przeciwnika.Wielka Brytania posiada dwa rodzaje rugby:

-rugby league ; grane przede wszystkim w północnej Anglii

-rugby union ; grane w pozostałej części Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii.

Tenis

Gry w tenisa rozpoczęła się w XIX wieku w małym klubie w południowym Londynie.Najsłynniejsze rozgrywki tenisa odbywają się podczas Wimbledonu.

Golf

„Ojczyzną” golfa jest Szkocja. Jednym z najpopularniejszych klubów w Szkocji jest w St. Andrew. Obecnie do najlepszych gracz zaliczani są Tiger Woods, Ernie Els oraz Vijay Singh.

WYŚCIGI KONNE

Jest to kolejny bardzo popularny sport w Wielkiej Brytanii, czasem zwany także sportem królów. Królowa Wielkiej Brytanii bardzo lubi przyglądać się wyścigom oraz sama posiada także wiele koni wyścigowych. Centrum wyścigów konnych w Anglii jest Ascot, gdzie odbywają się najbardziej znane wyścigi.

Do innych równie popularnych sportów w Wielkiej Brytanii należy zaliczyć badmintona, tenisa stołowego, polo, uniwersyteckie wyścigi łodzi, wędkarstwo oraz kręgle.