S e r w i s    P r o m o c j i    Z d r o w i a        

 

 

|    |     Główna     |     Oceń nas |     Mapa Strony     |     Kontakt     |

 

 Inne Elementy działu

 

Archiwum  2003 r.

 

Scenariusz Cukrzyca...

 

Gra Smoke Attack

 

Gra Space Bar

 

Gra Krack The Waves

 

Referat SZPZ

 

Serce masz tylko jedno

 

Rak piersi

 

Rak szyjki macicy

 

 Wiadomości

Brak wiadomości w tym dziale.  Wiesz coś interesującego napisz do nas zdrowie@interklasa.pl 

 

Czy wiesz, że ??

Fundacja Polsat stworzyła pierwsze w Polsce dostępne w Internecie gry profilaktyczne 

Sprawdź tutaj

Materiały dla Nauczycieli: SZPITAL PROMUJĄCY ZDROWIE


Realizator:
…………………

Odbiorca: Pacjentki hospitalizowane na oddziałach szpitala. 

Cel główny spotkania: 
Przedłużenie życia kobiet 
• Zmiana świadomości i nawyków
• Zwiększenie liczby kobiet stosujących zasady i 
technikę samobadania piersi
• Zwiększenie wykrywalności wczesnych zmian 
nowotworowych.

Cele operacyjne:

1.
Kobieta wie:
? Co to jest rak piersi
? Jakie są czynniki ryzyka
? Jakie są metody profilaktyki
? Na czym polega badanie mammografii
? Na czym polega badanie USG

2.
Kobieta rozumie:
? Konieczność samobadania piersi
? Konieczność wizyt u lekarza oraz badania klinicznego
? Konieczność profilaktycznego badania USG i mammografii po ukończeniu 40 roku życia


3. Kobieta potrafi:
? Wykonać samobadanie piersi
? Wcześnie wykryć niepokojące objawy


Realizacja:
1. Wstęp
-symbol różowej wstążki
-statystyka
2. Przyczyny występowania problemu.
3. Przebieg choroby raka sutka
4. Profilaktyka
5.Film -
Profilaktyka raka sutka, Instytut Onkologii w Warszawie.
6. Ćwiczenia- nauka samobadania na fantomie piersi.
7. Podsumowanie, rozdanie materiałów edukacyjnych.


Środki dydaktyczne:
- plakat różowa wstążka
- film wideo
„ Profilaktyka raka piersi
- ulotki edukacyjne


Przebieg zajęć: 
Dzień dobry. Nazywam się Anna Kardasz, jestem pracownikiem Poradni Promocji Zdrowia. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka. Czy któraś z pań potrafi nam powiedzieć, dlaczego ta wstążka ma kolor różowy? Padają różne odpowiedzi.Otóż kolor różowy symbolizuje, odwołuje się do małych dziewczynek. Małe dziewczynki lubią lalki Barbie, różowe sukienki, landrynki. Nie potrafią one jednak zadbać o siebie. Przychodzi czas, kiedy małe dziewczynki dorastają. I co się wówczas dzieje? Dzieci, mąż, dom, i znów zapominają o sobie. Różowa wstążeczka mówi nam- jestem dużą dziewczynką, pamiętam o sobie, potrafię zadbać o siebie. Na pewno zastanawiacie się, dlaczego o tym wam mówię. Nie bez powodu. Problem raka piersi w Polsce jest bardo duży. Rocznie na raka piersi zachoruje około 8 tysięcy kobiet, a 5 tysięcy kobiet umiera. Chciałabym, aby mottem tego spotkania było te zdanie
każda kobieta może zachorować na raka piersi, ale żadna z tego powodu nie powinna umrzeć”. Jakie są czynniki powstania choroby? Jest wiele wyróżnionych czynników, które mogą być odpowiedzialne za powstanie tej choroby. Wśród nich należy wymienić:
? Czynniki genetyczne. Wyodrębniono gen, który jest odpowiedzialny za powstanie raka. Gen BRCA 1. Jest on dziedziczny, jeżeli ktoś z rodziny choruje na raka(mama, siostra, babcia), to mamy dużą szansę także zachorować.
? Otyłość. Osoby otyłe mają produkowaną większa ilość estrogenu, a hormon ten jest czynnikiem, który może przyczynić się do powstania raka.
? Bezdzietność, lub mała liczba porodów, oraz kobiety które nigdy nie karmiły piersią.
? Wczesna pierwsza miesiączka oraz późna menopauza.
? Wiek, kobiety po 40 roku życia są najbardziej narażone
? Hormonalna terapia zastępcza.
? Używanie środków antykoncepcyjnych.
Wystarczy już tych czynników ryzyka. Jest ich i tak za dużo. Teraz opowiem o rozwoju i przebiegu raka. Większość nacieków raka sutka powstaje i rozwija się z nabłonka zrazików i przewodów gruczołu sutkowego. Proces rozwoju raka jest długi. Obecnie uznaje się, że guz nowotworowy o średnicy 1 cm rośnie około 8 lat. Komórki po zmutowaniu rozrastają się w obrębie tkanki, następnie przemieszczają się drogą naczyń chłonnych i krwionośnych. Węzły chłonne są filtrem zatrzymującym komórki, które oderwały się od guza pierwotnego. Po przekroczeniu tej bariery komórki nowotworowe przenikają do węzłów podobojczykowych, nadobojczykowych, a następnie do układu krążenia żylnego. 


W medycynie rozróżnia się stopnie kliniczne raka:
TIS
– rak przedinwazyjny
T1- guz nie przekracza 2 cm
T2- Największy wymiar guza nie przekracza 2- 5 cm
T- wymiar guza przekracza 5 cm
T4- guz nacieka bezpośrednio ścianę klatki piersiowej
Tx
– nie można określić cech guza pierwotnego
Miłe panie to od nas zależy, w jakim stopniu rozwoju choroby zgłosimy się do lekarza. Chcę przy tym podkreślić, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych jest szansą całkowitego wyleczenia, a nawet zachowania piersi. Dajmy sobie taką szansę! 
Co możemy zrobić, jaka jest profilaktyka?
1. Samobadanie piersi. Każda kobieta raz w miesiącu powinna wykonać samodzielnie badanie piersi. Kobiety, które miesiączkują powinny bada c piersi pomiędzy 7-10 dniem po rozpoczęciu miesiączki. Panie, które nie miesiączkują powinny wybrać sobie jeden dzień w miesiącu i regularnie w tym dniu badać. 
2. Wizyta u lekarza ginekologa i wykonanie badania klinicznego piersi.(przez lekarza)
3. Mammografia. Jest to badanie skryningowe. To badanie wykonuje się kobietom po 40 roku życia. Zapytacie mnie, dlaczego? Otórz piersi młodej kobiety mają strukturę gruczołową. Badanie mammografii jest wówczas niedokładne. U młodych kobiet do 40 roku życia zaleca się badanie USG, które jest dokładniejsze. Często zdarza się, że po badaniu mammografii lekarze i tak kierują pacjentki na badanie USG. Teraz zademonstruję jak należy wykonać badanie piersi. Proszę spojrzeć na plakat.
1. Stajemy przed lustrem. Oglądamy kształt i wygląd piersi. 
Zwracamy uwagę na:
-nietypowy kształt piersi 
-zmiana w położeniu, jednej z brodawek
-nietypowe zaczerwienienie sutka
-uwydatnienie żył w obrębie jednej piersi
-obecność wydzieliny wypływającej z brodawki
2. Unieś zgiętą w łokciu rękę prawą, połóż dłoń z tyłu głowy. Lewą ręką badaj prawą pierś. Badając piersi trzymaj palce płasko i lekko naciskając zataczaj koła na piersi., jak na tarczy zegara, zgodnie z ruchem wskazówek. Zacznij od miejsca gdzie mogłaby być godz. 12:00. Zakreśl pełne największe koło, a następnie mniejsze. W trakcie badania zwracaj uwagę czy nie występuje w piersi zgrubienie i stwardnienie, które różni się 
wyraźnie konsystencją od otoczenia. Zbadaj brodawkę sutkową, delikatnie ściskając ją, sprawdź czy nie wypływa wydzielina. W pozycji leżącej. Połóż się. Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś i odwrotnie. Dokładnie zbadaj pachy, sprawdź czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych. Czy panie wiedzą gdzie należy się udać, jeżeli zauważymy niepokojące zmiany?Oczywiście idziemy do lekarza ginekologa, który pokieruje nas na odpowiednie badania. Możemy także pójść bez skierowania do poradni onkologicznej. 

Teraz zaprezentuję paniom film z Instytutu Onkologii w Warszawie. Na tym filmie zobaczycie jeszcze raz jak wygląda badanie kliniczne, jak powinnyśmy wykonywać samobadanie, oraz jak wykonuje się mammografię i USG piersi. Film trwa 10 min. Po obejrzeniu filmu, prezentacja fantomu piersi. Mam tutaj fantom piersi. W tym fantomie jest pięć guzków. Chciałabym, aby każda z was, spróbowała zbadać tą sztuczną pierś i wykryć ukryte guzki. (indywidualne ćwiczenia). 

Zakończenie. 
Na tym spotkaniu nie chciałam was wystraszyć, ale przedstawić istotę problemu, jakim jest rak piersi. Zastosowanie samobadania piersi daje nam szansę wczesnego wykrycia niepokojących zmian i szybkiej interwencji leczenia. To też od nas zależy stan naszego zdrowia, dajmy sobie szanse. Czy są do mnie jakieś dodatkowe pytania?


Rozdanie ulotek edukacyjnych.


Autor: Anna Kardasz

 

data wprowadzenia tekstu :08-08-2004

Serwis Promocji Zdrowia 2002-2004