poniedziałek 10 grudnia 2018 imieniny Daniela i Julii 1948 - Przyjęcie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
Do końca roku pozostało: 0 dni
Chemia
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
Tworzywa pochodzenia mineralnego

(1)

Scenariusz lekcji powtórzeniowej dla klasy II gimnazjum

Czas trwania: 45minut.
Temat: Powtórzenie wiadomości o tworzywach pochodzenia mineralnego.
Metody: problemowa, poszukująca.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kartki z napisanymi zestawami zadań dla poszczególnych grup, sprzęt (palnik, parownica, probówki, łapa, zapałki, zlewki), odczynniki laboratoryjne, (gips palony, gips krystaliczny, piasek, ocet, HCl, CaO, stary tynk, woda).

Cel ogólny lekcji: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących tworzyw mineralnych.

Cele operacyjne:
Uczeń:
  • poda nazwę i wzór głównego składnika skał wapiennych,
  • wymieni rodzaje skał wapiennych,
  • wymieni składniki zaprawy murarskiej,
  • wymieni rodzaje szkła,
  • wymieni cechy wspólne i różniące metale,
  • wymieni metody otrzymywania metali,
  • wyjaśni istotę twardnienia zaprawy murarskiej i gipsowej,
  • zapisze reakcje obrazujące: proces elektrolizy CuCl2, reakcje przebiegające w wielkim piecu, redukcję rud wodorem,
  • zapisze rekcję twardnienia zaprawy murarskiej i zaprawy gipsowej,
  • zapisze proces tworzenia gipsu palonego,
  • zapisze reakcje powstawania wapna gaszonego,
  • przeprowadzi doświadczenie obrazujące identyfikację skał wapiennych,
  • przeprowadzi doświadczenie obrazujące rozkład gipsu krystalicznego,
  • przeprowadzi doświadczenie obrazujące tworzenie zaprawy murarskiej i gipsowej,
  • zidentyfikuje substancję na podstawie podanej informacji,
  • wyjaśni podając przykłady poznane pojęcia.
Tok lekcji

1. Czynności organizacyjne.

2. Sprawdzenie pracy domowej.

UWAGA:
Przed planowaną lekcją powtórzeniową (np. 2 tyg.) nauczyciel wybiera z klasy np. 4 najlepszych uczniów, których zadaniem będzie przeprowadzić lekcję powtórzeniową. W konsultacji z nauczycielem uczniowie przygotowują dla 4 zespołów po 6 zadań różnego typu o różnym stopniu trudności (są wśród nich: krótkie pytania, chemografy, doświadczenia, „wywiady”, krzyżówki).
3. Wprowadzenie oraz podanie tematu lekcji.

4. Podział klasy na 4 zespoły.
Każdy zespół otrzymuje temat z zadaniem 1. Po rozwiązaniu zadania prowadzący lekcję uczniowie zbierają rozwiązania oraz poddają ocenie punktowej. W czasie, gdy sprawdzane jest zad. 1, zespoły otrzymują zad. 2 (i tak aż do zad. 6). Czas na rozwiązanie zadania określa nauczyciel).
5. Podsumowanie zdobytych punktów i wystawienie ocen.
Wszyscy w danym zespole otrzymują taką samą ocenę, a uczniowie prowadzący i przygotowujący lekcję - ocenę celującą.

Proponowany przykład punktacji za poszczególne zadania.

ZADANIE PUNKTACJA GRUP MAX
LICZBA PUNKTÓW ZA
ZADANIA
I II III IV
Zad. 1         2
Zad. 2         3
Zad. 3         2
Zad. 4         3
Zad. 5         2
Zad. 6         3
SUMA         15 

Tabelę rysujemy na tablicy i po każdym zadaniu wpisujemy punktację dla grupy. Na koniec zamieniamy punkty na oceny w/g ustalonego kryterium nauczyciela.
6. Praca domowa.
Każdy uczeń z zespołu wpisuje do zeszytu tematy zadań otrzymanych w czasie lekcji oraz rozwiązuje je.




Autor: Agata Waszek, nauczyciel chemii i informatyki
w Gimnazjum nr 7 w Zamościu

Komentarze + Dodaj komentarz
  • skały wapiennnee.., Oktawian_August (odpowiedzi: 0)
  • nawet dobry materiał jak na prowadzenie lekcji. Ok, może być
  • Minerały, nauczyciel (odpowiedzi: 0)
  • CIekawe treści
  • kamienie, A D (odpowiedzi: 0)
  • bez komentarza
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl