czwartek 24 października 2019 imieniny Marcina i Rafała 1989 - Zginął Jerzy Kukuczka, polski alpinista
Do końca roku pozostało: 0 dni
Chemia
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
  • Porównanie aktywności chemicznej w grupie fluorowców
Porównanie aktywności chemicznej w grupie fluorowców

Porównanie aktywności chemicznej w grupie fluorowców

Temat: Porównanie aktywności chemicznej w grupie fluorowców.
Scenariusz lekcji z chemii organicznej dla szkół średnich.

Uwaga! Lekcję tę należy przeprowadzić po zapoznaniu uczniów z właściwościami fizycznymi fluorowców.

Cel ogólny: porównanie aktywności chemicznej chloru, bromu i jodu.

Cele operacyjne:

  • umiejętność obserwowania zmian zachodzących podczas wykonywania doświadczeń,
  • umiejętność zapisywania równań zachodzących reakcji,
  • umiejętność wyjaśnienia przyczyn zmiany barwy warstwy chloroformowej,
  • umiejętność uszeregowania pierwiastków według rosnącej (malejącej) aktywności chemicznej w rodzinie fluorowców.
Metoda nauczania: problemowa o toku dedukcyjnym.

Forma: doświadczenia uczniowskie – równym frontem.

Środki dydaktyczne:
  • odczynniki (roztwory wodne KBr, KI, KCl, chloroform, woda chlorowa, woda bromowa, roztwór wodny jodu w jodku potasu),
  • sprzęt (probówki z korkami, statyw na probówki, rzutnik, foliogram).

Przebieg lekcji:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Sprawdzenie wiadomości i umiejętności uczniów służące wytworzeniu sytuacji problemowej poprzez następujące zadania:
  • Jakie pierwiastki należą do rodziny fluorowców?
  • Omów właściwości fizyczne bromu, jodu i chloru (stan skupienia, barwa, zapach, rozpuszczalność w wodzie i chloroformie).
  • Jak zabarwi się warstwa chloroformowa, gdy dodamy do niej wody bromowej, wody chlorowej lub roztworu jodu w jodku potasu, a jak zabarwi się wtedy, gdy dodamy do niej roztworu KBr, KI, KCl?
  • Przedstaw konfigurację elektronową jodu, bromu i chloru.
  • Który z fluorowców najłatwiej przyjmuje elektrony: brom, jod czy chlor?
3. Sformułowanie problemu: czy chlor, jod i brom są tak samo aktywne?
4. Wysuwanie hipotez.
5. Weryfikacja empiryczna hipotez.

Doświadczenie: Porównanie aktywności chloru, bromu i jodu.
Uczniowie podzieleni są na czteroosobowe grupy. Każdy z zespołów dostaje instrukcję wykonania doświadczenia oraz zapisu obserwacji i wniosków.

Instrukcja wykonania doświadczenia

  • Do sześciu ponumerowanych probówek z chloroformem wlej po 2 cm3:
    a) roztworu bromku potasu do probówki nr I i VI,
    b) roztworu jodku potasu do probówki nr II i IV,
    c) roztworu chlorku potasu do probówki nr III i V.
  • Następnie:
    a) do dwóch pierwszych probówek dodaj 2 cm3 wody chlorowej,
    b) do probówek III i IV dodaj 2 cm3 wody bromowej,
    c) do probówek V i VI dodaj 2 cm3 jodu w jodku potasu.
  • Probówki zatkaj korkami, wstrząśnij i obserwuj zabarwienie warstwy chloroformowej.
  • Zapisz w zeszycie schemat doświadczenia, obserwacje i wnioski.

    I. Schemat doświadczenia (foliogram).

    II. Obserwacje.
    Zapisz obserwacje w tabeli:

    Nr probówki Barwa warstwy chloroformowej
    przed reakcją po reakcji
    I.    
    II.    
    III.    
    IV.    
    V.    
    VI.    

    3. Aktywność fluorowców ......................... ze wzrostem liczby atomowej.
    4. Uszereguj pierwiastki według rosnącej aktywności chemicznej w rodzinie fluorowców:
    ........................................................................................................... .

    6. Podsumowanie
    • Jaki problem był tematem tej lekcji?
    • Jaki temat lekcji należy zapisać w zeszytach?
    • Czy doświadczenie potwierdziło początkową hipotezę?
    • W jakim kierunku wzrasta aktywność w rodzinie fluorowców? Gdzie w tym szeregu należy umieścić fluor?
    7. Ocena pracy uczniów na lekcji

    8. Praca domowa
    • Przypomnij sobie, jak zmieniają się aktywności w grupie litowców. Czy kierunek zmian jest taki sam, jak w grupie fluorowców? Uzasadnij swoją odpowiedź.
    • Czy na podstawie położenia pierwiastka w układzie okresowym można przewidzieć jego aktywność chemiczną?




  • Autor: Iwona Oborska, doradca metodyczny i nauczyciel chemii w III LO w Kielcach
    Komentarze + Dodaj komentarz
    Zapraszamy do wyrażania opinii, redakcja portalu Interklasa.
     
    Nasi partnerzy:
    MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
    Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
    Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
    IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


    Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
    powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
    Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

    W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


    Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

    Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
    Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

    Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl