Scenariusz lekcji powtórzeniowej dla klasy II gimnazjumCzas trwania: 45minut.
Temat: Powtórzenie wiadomości o tworzywach pochodzenia mineralnego.
Metody: problemowa, poszukująca.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kartki z napisanymi zestawami zadań dla poszczególnych grup, sprzęt (palnik, parownica, probówki, łapa, zapałki, zlewki), odczynniki laboratoryjne, (gips palony, gips krystaliczny, piasek, ocet, HCl, CaO, stary tynk, woda).
Cel ogólny lekcji: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących tworzyw mineralnych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- poda nazwę i wzór głównego składnika skał wapiennych,
- wymieni rodzaje skał wapiennych,
- wymieni składniki zaprawy murarskiej,
- wymieni rodzaje szkła,
- wymieni cechy wspólne i różniące metale,
- wymieni metody otrzymywania metali,
- wyjaśni istotę twardnienia zaprawy murarskiej i gipsowej,
- zapisze reakcje obrazujące: proces elektrolizy CuCl2, reakcje przebiegające w wielkim piecu, redukcję rud wodorem,
- zapisze rekcję twardnienia zaprawy murarskiej i zaprawy gipsowej,
- zapisze proces tworzenia gipsu palonego,
- zapisze reakcje powstawania wapna gaszonego,
- przeprowadzi doświadczenie obrazujące identyfikację skał wapiennych,
- przeprowadzi doświadczenie obrazujące rozkład gipsu krystalicznego,
- przeprowadzi doświadczenie obrazujące tworzenie zaprawy murarskiej i gipsowej,
- zidentyfikuje substancję na podstawie podanej informacji,
- wyjaśni podając przykłady poznane pojęcia.
Tok lekcji1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
UWAGA:
Przed planowaną lekcją powtórzeniową (np. 2 tyg.) nauczyciel wybiera z klasy np. 4 najlepszych uczniów, których zadaniem będzie przeprowadzić lekcję powtórzeniową. W konsultacji z nauczycielem uczniowie przygotowują dla 4 zespołów po 6 zadań różnego typu o różnym stopniu trudności (są wśród nich: krótkie pytania, chemografy, doświadczenia, „wywiady”, krzyżówki).
3. Wprowadzenie oraz podanie tematu lekcji.
4. Podział klasy na 4 zespoły.
Każdy zespół otrzymuje temat z zadaniem 1. Po rozwiązaniu zadania prowadzący lekcję uczniowie zbierają rozwiązania oraz poddają ocenie punktowej. W czasie, gdy sprawdzane jest zad. 1, zespoły otrzymują zad. 2 (i tak aż do zad. 6). Czas na rozwiązanie zadania określa nauczyciel).
5. Podsumowanie zdobytych punktów i wystawienie ocen.
Wszyscy w danym zespole otrzymują taką samą ocenę, a uczniowie prowadzący i przygotowujący lekcję - ocenę celującą.
Proponowany przykład punktacji za poszczególne zadania.
ZADANIE | PUNKTACJA GRUP | MAX LICZBA PUNKTÓW ZA ZADANIA |
I | II | III | IV |
Zad. 1 | | | | | 2 |
Zad. 2 | | | | | 3 |
Zad. 3 | | | | | 2 |
Zad. 4 | | | | | 3 |
Zad. 5 | | | | | 2 |
Zad. 6 | | | | | 3 |
SUMA | | | | | 15 |
Tabelę rysujemy na tablicy i po każdym zadaniu wpisujemy punktację dla grupy. Na koniec zamieniamy punkty na oceny w/g ustalonego kryterium nauczyciela.
6. Praca domowa.
Każdy uczeń z zespołu wpisuje do zeszytu tematy zadań otrzymanych w czasie lekcji oraz rozwiązuje je.