piątek 18 października 2019 imieniny Juliana i Łukasza 1931 - Zmarł Thomas Edison
Do końca roku pozostało: 0 dni
Fizyka i astronomia
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
Opory ruchu i sposoby ich zmniejszania

Scenariusz lekcji dla II klasy gimnazjum

TEMAT: Opory ruchu i sposoby ich zmniejszania

METODA: pokaz, objaśniająco-poglądowa, częściowo poszukująca.

ZASADY: systematyczności i trwałości wiedzy, stopniowania trudności, świadomego i aktywnego udziału ucznia.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: drewniany klocek, wózek do mechaniki, papier ścierny, kredki, roztwór płynu do mycia naczyń, plansze z rowerami, samochodami demonstrujące aerodynamiczne kształty pojazdów, podręcznik z fizyki do klasy II gimnazjum Gintra.

DZIAŁ PROGRAMOWY: Dynamika

LITERATURA METODYCZNA: podręcznik Fizyka 7, A. Kaczorowska; zeszyt ćwiczeń Fizyka VII, K. Rudomska; Zasady dynamiki w klasie VII, J. Ogar; Metodyka eksperymentu fizycznego, R. Subiety.

Część lekcji

Cel główny

Cele operacyjne 
(czynności ucznia)

Kat. celu

Poz. wym.

Czynności nauczyciela

Formy pracy i organizacja

 Wstępna 1. Sprawy organizacyjne.




2. Sprawdzenie wiadomości z ostatniej lekcji.
-





2. Uczeń:
- wyjaśni co to jest tarcie,
- wytłumaczy, w oparciu o mikroskopową budowę ciał, co jest przyczyną tarcia,
- zna pojęcia tarcia statycznego i dynamicznego i wyjaśnia różnicę między nimi,
- wyjaśni rolę tarcia w przyrodzie,
- poda podział tarcia na poślizgowe i toczne

-






B

B





A
B



C


A

-






P

P





P




PP


PP

1. Sprawdzenie obecności, wprowadzenie ładu i porządku.

2. N-l zadaje pytania i ocenia, czy sformułowania pojęć i określeń są poprawne.






2. Odpowiedź indywidualna przy tablicy
Główna 1. Istnienie oporów ruchu.




















2. Sposoby zmniejszania oporów ruchu
1. Uczeń:
- obserwuje zachowanie poruszającego się ciała,
- wyciąga wniosek, że podczas ruchu ciało było poddane dodatkowemu oddziaływaniu, trwającemu podczas jego ruchu,
- zapisuje temat do zeszytu i krótką notatkę.






2. Uczeń:
- obserwuje doświadczenia,
- stwierdza, że na gładkiej powierzchni ciała poruszają się dalej, - stwierdza, że stosowanie łożysk wydłuża drogę ciała,
- sformułuje wniosek, że gładzenie  przemieszczających się względem siebie powierzchni i stosowanie łożysk jest metodą zmniejszania oporów ruchu,
- stwierdza, że zastosowanie smaru wydłuża drogę ciała,
- formułuje wniosek, że stosowanie smarów zmniejsza opory ruchu,
- zapisze notatkę do zeszytu (doświadczenia, spostrzeżenia i wnioski).

Uczeń:
- wymieni dalsze sposoby zmniejszania oporów ruchu znane z życia: stosowanie kół, utwardzonych nawierzchni, szyn, poduszek powietrznych i magnetycznych, nadawanie pojazdom aerodynamicznych kształtów (opływowych).

-




B



















B



B



C









B



C











A+C

-




P



















P



P



PP









P



PP











PP

1. Nauczyciel:
- po słowie wstępnym wykonuje proste doświadczenie (wprawiony w ruch wózek, klocek „samoistnie" się zatrzymuje),
- zadaje pytania na temat powodu zatrzymania się ciała i podaje nazwę tego oddziaływania oraz jego określenie,  podaje temat.

2. Nauczyciel wykonuje doświadczenia: - wprawia w ruch klocek po chropowatej powierzchni, po gładkim stole, po prostopadle położonych do ruchu  kredkach, po gładkiej szybie i po szybie polanej roztworem szamponu,
- zadaje pytania na temat przebytej przez ciało drogi w każdym z tych doświadczeń oraz naprowadza uczniów na wyciągnięcie wniosków z doświadczeń.
Nauczyciel prowadzi dyskusję w celu uzyskania innych sposobów zmniejszania oporów ruchu, demonstruje plansze, na których widać zmiany w kształcie roweru, samochodu, pociągu.
tablica,
kreda,
zeszyt przedmiotowy, podręcznik Ginter
fizyka II

praca zbiorowa,












pokaz,
obserwacja,
zeszyt przedmiotowy,

praca zbiorowa i częściowo samodzielna
Końcowa Podsumowanie Uczeń:
- wie, co to są opory ruchu,
- wymieni metody ich zmniejszania,
- poda przykłady zjawisk, w których opory ruchu są pożyteczne i szkodliwe.


B

B

C


PP

P

PP

Nauczyciel:
- zadaje pytania i sprawdza ich poprawność
Praca zbiorowa, odpowiedzi na pytania

P - wiadomości podstawowe
PP - wiadomości ponadpodstawowe




Autor: Małgorzata Pieróg
nauczyciel matematyki, fizyki i informatyki w gimnazjum

  • Scenariusz lekcji dla II klasy gimnazjum
Komentarze + Dodaj komentarz
Zapraszamy do wyrażania opinii, redakcja portalu Interklasa.
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl