Konkurs "Biesiada Wiedzy"
Wstęp
Scenariusz szkolnego konkursu pt. "Biesiada wiedzy" przeznaczonego dla uczniów klas II gimnazjum. Opracowany przez zespól nauczycieli matematyki, fizyki i geografii.
- Czas trwania konkursu: 2 godziny zegarowe z przerwą na posiłek.
- Cele konkursu:
- kształcenie umiejętności skutecznego porozumiewania się
- kształcenie umiejętności prezentacji własnego punktu widzenia
- kształcenie umiejętności współdziałania w zespole
- kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów
- rozwijanie sprawności umysłowych i zainteresowań
- korelacja międzyprzedmiotowa
- Cele operacyjne:
Uczeń powinien:
- właściwie stosować, pojęcia, prawa fizyczne i matematyczne (pytania
quizowe, krzyżówka, doświadczenia)
- wyszukiwać informacje do rozwiązywania problemów (umiejętnie korzystać
z atlasu i map)
- stosować zintegrowaną wiedzę do rozwiązywania problemów
- Metody pracy: dyskusja, gra dydaktyczna, konkurs, doświadczenie, elementy nauczania problemowego.
- Formy pracy: praca w grupach, zagadki i krzyżówka dla publiczności.
- Środki i pomoce dydaktyczne: plansza z krzyżówką dla publiczności i plansza z sudoku dla publiczności, tabela punktacji, karty pytań dla grup, karty odpowiedzi, pomoce do przeprowadzenia doświadczeń, mapa polityczna Europy, atlasy.
- Regulamin konkursu:
7.1 Uczestnicy konkursu
- Zawodnicy biorący udział w konkursie są uczniami klas drugich. Z każdej klasy
drugiej w konkursie biorą udział po 2 pary - razem 6 par, czyli 12 uczestników.
- Eksperci, czyli nauczyciele czuwający nad prawidłowym przebiegiem konkursu.
Ich zadaniem jest sprawdzanie odpowiedzi uczniów, wyjaśnianie wątpliwości
i rozstrzyganie kwestii spornych oraz zapisywanie wyników na zbiorczą tabelę punktacji.
- Publiczność, czyli pozostali uczniowie klas drugich.
7.2 Niezbędne warunki lokalowe i techniczne
- sala, która pomieści wszystkich uczniów klas drugich, najlepiej ze sceną.
7.3 Materiały
- numery dla poszczególnych par, które uczniowie wcześniej losują,
- krzyżówka i sudoku dla publiczności przygotowane na dużym bristolu,
- tabela punktacji,
- przyrządy do doświadczeń,
- karty pracy dla poszczególnych par,
- dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu, nagrody rzeczowe
(np. globusy, kompasy i cyrkole) dla zdobywców 3 pierwszych miejsc,
- cukierki dla publiczności i dla par w ilości odpowiadającej zdobytym punktom.
7.4 Przebieg konkursu
- Rozpoczęcie
Uroczyste rozpoczęcie-powitanie, przedstawienie zawodników i sędziów, wyjaśnienie obowiązujących zasad.
- I etap
Pytania quizowe z matematyki i fizyki za 1 lub 2 punkty do wyboru (czas odpowiedzi do 1 minuty) - 2 kolejki pytań. Maksymalnie można zdobyć w tej rundzie 8 punktów.
- II etap
Państwa - każda para uczniów ma za zadanie odgadnąć o jakie państwo europejskie chodzi na podstawie opisu czytanego przez nauczyciela. Po odgadnięciu na podstawie pierwszej informacji para uzyskuje 3 punkty, po dwóch informacjach - 2 punkty, po trzech informacjach - 1 punkt. Jeżeli para w dalszym ciągu nie potrafi poznać nazwy państwa pytanie przejmuje publiczność. Maksymalnie w tym etapie konkursu można zdobyć - 3 punkty.
- III etap
Sudoku - pary biorące udział w konkursie otrzymują do rozwiązania sudoku i mają 15 minut na wypełnienie diagramu. Równocześnie publiczność również otrzymuje zadanie sudoku - inne niż zawodnicy, przedstawione na dużej planszy oraz dla wygody na małych kartkach. Za bezbłędne rozwiązanie sudoku można maksymalnie uzyskać 9 punktów - po 1 punkcie za każdy mały kwadrat. Publiczność dostaje w nagrodę słodycze.
- IV etap
Krzyżówka - pary otrzymują do rozwiązania krzyżówkę i mają 10 minut na wypełnienie diagramu. Równocześnie publiczność również otrzymuje krzyżówkę (inną) na dużej planszy. Za poprawne wpisanie haseł do krzyżówki pary otrzymują maksymalnie 7 punktów (po 0,5 punktu za każde poprawne hasło). Publiczność za każde poprawnie wypełnione hasło otrzymuje ustaloną ilość słodyczy.
- V etap
Zadania tekstowe matematyczne, współrzędne geograficzne, ukryte słowa-terminy fizyczne. Pary otrzymują karty pracy z każdego przedmiotu i mają po 10 minut na rozwiązanie każdej karty - w sumie 30 minut. W tej rundzie mogą maksymalnie uzyskać 5 punktów za zadania matematyczne, 6 punktów za zadania geograficzne i 12 punktów za zadania fizyczne - w sumie 23 punkty. W tym czasie publiczność odpowiada na pytania - zagadki dotyczące wiedzy matematyczno-przyrodniczej, odszukuje na mapie punkty o podanych współrzędnych oraz wyjaśnia efekty zaobserwowanych doświadczeń z fizyki. Publiczność za prawidłowe odpowiedzi jest nagradzana słodyczami.
- VI etap
Życiorysy - nauczyciele czytają 3 życiorysy słynnych uczonych, a uczniowie mają jak najszybciej odgadnąć o kogo chodzi. Po odgadnięciu na podstawie pierwszej informacji para uzyskuje 3 punkty, po dwóch informacjach - 2 punkty, po trzech informacjach - 1 punkt. W tej konkurencji liczy się refleks, więc wszystkie pytania może przejąć jedna para. Aby wyeliminować "strzelanie", para, która niepoprawnie odpowie przy danym naukowcu nie może już brać udziału w odgadywaniu, dopiero przy następnej postaci zawodnicy Ci mogą powrócić do udziału w konkurencji. W tej części konkursu można zdobyć maksymalnie 9 punktów.
- VII etap
Doświadczenia - nauczyciel pokazuje pewne doświadczenia; dla każdej pary biorącej udział w konkursie po jednym. Uczniowie mają za zadanie wyjaśnić zaobserwowane zjawisko. Za wyjaśnienie pełne otrzymują 2 punkty, za połowiczne - 1 punkt.
- Narada ekspertów: następuje podliczenie punktów uzyskanych przez poszczególne pary konkursowe i wyłonienie zwycięzców.
- Wypisanie dyplomów
- Zakończenie konkursu: ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzców, podziękowanie za pracę i udział w konkursie.
- Ewaluacja: wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przez pary biorące udział w konkursie.
Autor: Barbara Drapała, Renata Kłosowska, Krystyna Mroczka nauczyciele w gimnazjum w Dzikowcu
Początek publikacji: 2007-05-17
|
|
|
|