wtorek 20 listopada 2018 imieniny Anatola i Sędzimira 1925 - Zmarł Stefan Żeromski
Do końca roku pozostało: 0 dni
Język niemiecki
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
Der Imperativ "Lach und klatsch in deine Hand..."

Der Imperativ "Lach und klatsch in deine Hand..."

Scenariusz lekcji języka niemieckiego, pierwszy rok nauki, gimnazjum, szkoła średnia.

Podręcznik: Funk H., Koenig M., Scherling T., Neuner G. Sowieso. "Deutsch als Fremdsprache für Jugendliche. Podręcznik dla młodzieży" Warszawa 1995

1. Temat: "Lach und klatsch in deine Hand..". Der Imperativ.
2. Cel ogólny lekcji: Zapoznanie z zasadami tworzenia trybu rozkazującego
3. Cele operacyjne nauczania: a) na poziomie wiadomości
w wyniku lekcji uczeń:
- pamięta sposób tworzenia trybu rozkazującego;
- rozumie różnice pomiędzy poszczególnymi czasownikami;
- pamięta nieregularnie tworzone formy trybu rozkazującego;
- pamięta słownictwo występujące w piosence;

b) na poziomie umiejętności
w wyniku lekcji uczeń potrafi:
- utworzyć formy trybu rozkazującego;
- odnaleźć w tekście formy trybu rozkazującego;
- śpiewać piosenkę;
4. Cele wychowawcze: w wyniku lekcji uczeń:
doskonali swoje umiejętności pracy indywidualnej, w zespole, pod kierunkiem nauczyciela;
5. Czas trwania: 45 minut;
6. Typ lekcji: zapoznanie z nowym materiałem pod kierunkiem nauczyciela;
7. Metody i formy realizacji: - dochodzenie do wiedzy przy pomocy nauczyciela metodą indukcji - wyprowadzanie wniosków ogólnych z przesłanek będących ich poszczególnymi przypadkami;
- wprowadzenie nowego słownictwa metodą aktywizującą "Memory";
ćwiczenie w rozumieniu ze słuchu;
8. Zastosowane zasady nauczania: - przystępności;
- świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie nauczania
- czenia się;
9. Materiały i środki dydaktyczne: - schematy tworzenia form trybu rozkazującego;
- tekst piosenki, nagranie piosenki;
- kartki z nowym słownictwem;
- rysunki symbolizujące nowe słownictwo;
10. Przebieg lekcji:  
Fazy lekcji Przebieg zajęć Pomoce dydaktyczne Czas
Czynności organizacyjno- porządkowe sprawdzenie obecności; zapisanie tematu w dzienniku lekcyjnym; przypominają sobie poznane ostatnio czasowniki rozdzielnie złożone; 2 min
Rekapitulacja wtórna przypomnienie różnic pomiędzy regularną koniugacją czasownika, a koniugacją z wymianą samogłoski tematycznej; odpowiadają na pytania 2 min
Sformułowanie tematu, uświadomienie celów lekcji formułuje temat: "Lach und klatsch in deine Hand. Der Imperativ.";
na przykładzie w języku polskim wyjaśnia konieczność tworzenia trybu rozkazującego w:
2 osobie liczby poj.
2 osobie liczby mn.
formie grzecznościowej
zapisują temat i jeden przykład w języku polskim 2 min

Realizacja tematu

rozdaje kserokopie schematu tworzenia trybu rozkazującego;

   
poleca utworzyć dwa przykłady na wzór pierwszego czasownika;
koryguje wykonanie ćwiczenia;
proponuje sformułowanie zasady tworzenia trybu rozkazującego;
zwraca uwagę uczniom na wymianę samogłoski tematycznej w odmianie czasownika "lesen", prosi o uzupełnienie następnych dwóch przykładów;
koryguje uzupełnione formy;
uzupełniają formy trybu rozkazującego;

odczytują przykłady; nanoszą poprawki;
formułują zasadę przy pomocy nauczyciela;

uzupełniają formy trybu rozkazującego;




uzupełniają pozostałe przykłady;
10 min
wyjaśnia, że czasowniki "sein", "haben" tworzą tryb rozkazujący nieregularnie, poleca przetłumaczyć dwa zdania na język niemiecki; tłumaczą zdania i zapisują je; 2 min
rozkłada na podłodze ilustracje, przed każdą kładzie kartkę z odpowiednim słówkiem, wyjaśnia uczniom zasadę uczenia się słówek "Memory"; przez cztery minuty spacerują wokół obrazków starając się je zapamiętać, nie wolno zatrzymywać ruchu; 4 min
odwraca 1/3 kartek z napisami; raz przechodzą wokół kartek; mają za zadanie przypomnieć sobie wyrazy, do których widać tylko rysunki; 3 min
odwraca pozostałe kartki zostawia tylko obrazki; przechodzą wokół kartek, mogą zajrzeć na drugą stronę kartki, jeżeli zapomnieli słówka; 5 min
rozdaje teksty piosenki "Wenn du froh bist...", prosi o podkreślenie form trybu rozkazującego; podkreślają formy trybu rozkazującego; 3 min
proponuje wspólne odczytanie tekstu z wykonaniem wymienionych tam czynności; czytają chórem wykonując kolejne czynności; 3 min
włącza kasetę z nagraniem piosenki; śpiewają razem z kasetą wykonując kolejne czynności 3 min
Zadanie pracy domowej. poleca wkleić do zeszytu ćwiczenie z formami trybu rozkazującego i tekst piosenki; zapisują pracę domową 2 min
Zakończenie lekcji ocenia pracę uczniów;   2 min
proponuje zaśpiewanie piosenki; śpiewają prezentując kolejne czynności; 2 min

Załączniki:

  1. schemat tworzenia trybu rozkazującego;
  2. tekst piosenki;
  3. nuty;
  4. kartki i rysunki do ćwiczeń metodą "Memory".




Autor: mgr Danuta Sawicka
Komentarze + Dodaj komentarz
  • moj komentarz, mike (odpowiedzi: 1)
  • hej , jestem polakiem , a mieszkam w niemczech ... w polsce sie uczylem tez niemieckiego ale ten material co mialem to raczej byl to bani , mysle ze to co tu jest jest nawet dobre , myle ze przy wiekszych staraniach bedzie lepiej , powodzenia !!
  • ziomki, marcin (odpowiedzi: 0)
  • takie sobie nudne
  • nuuuuudy:P, sandra (odpowiedzi: 0)
  • normalnie moze byc :D:D:D
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl