niedziela 15 września 2019 imieniny Albina i Nikodema 1946 - Urodził się Oliver Stone
Do końca roku pozostało: 0 dni
Matematyka
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
  • Utrwalenie wiadomości o wzorach skróconego mnożenia
Utrwalenie wiadomości o wzorach skróconego mnożenia

Utrwalenie wiadomości o wzorach skróconego mnożenia

Scenariusz lekcji do realizacji w II klasie gimnazjum.


Cele lekcji:

Utrwalenie wiadomości o:
  • wzorach skróconego mnożenia,
  • przekształcaniu wyrażeń z użyciem wzorów skróconego mnożenia.
Podczas lekcji uczeń ma okazję do doskonalenia umiejętności:
  • rozwiązywania problemów,
  • stosowana poznanych wzorów,
  • wyciągania i uogólniania wniosków,
  • współpracy i komunikowania się w grupie,
  • obsługi komputera,
  • kształcenia wyobraźni.
Formy i metody pracy:

praca z całą klasą, praca w grupie.


Środki i materiały dydaktyczne:

podręcznik, komputer.


Przebieg lekcji:

  1. Sprawy organizacyjne.
  2. Przypomnienie wzorów skróconego mnożenia (słownie i symbolicznie).
  3. Rozwiązanie prostych przykładów typu:

    (3x - 4)(3x + 4)=
    (0,5x + 2)² =
    (2x - 4)² =

  4. Praca z komputerem. Gra "Matematyczne klocki"
  5. Nagroda dla najszybszej grupy (oceny bardzo dobre wpisane do dziennika).
  6. Rozwiązanie zadań (cała klasa, podręcznik "Matematyka z plusem"). Ilość zadań do rozwiązania zależy od tempa pracy klasy. Przykładowe zadanie:

    Doprowadź do najprostszej postaci:
    2(x - y)(x + y) - 3(x - 2y)² =
    5(s + 3t)(3t - s) - 2(s + 2t)² =

  7. Praca z komputerem: rozwiązania testu powtórzeniowego.
  8. Osoby które rozwiązały test układają tangramy na komputerze. Gra "Układanka matematyczna"
  9. Podsumowanie testu i lekcji (ocena końcowa).
  10. Praca domowa:

    Zadanie 1
    Zapisz w postaci sumy algebraicznej:
    (2k - 1)(2k + 1) =
    (7 + 3n)(3n - 7) =

    Zadanie 2
    Oblicz wartości liczbowe podanych sum algebraicznych dla x = -1 i y = 0,1:
    4(5y + 1)(1 - 5y) - 5(4x + 1)(1 - 4x) =
    (x + 2y)² + (2x - y)² – 5(x - y)(x + y) =
    3y(3y - 2x) - (3 - x)(x + 3) - (x - 3y)² =

    Dla uczniów chętnych:

    Zadanie 3
    Wykaż , że wartość danego wyrażenia nie zależy od wartości zmiennnej x:
    4(x - 3)² + 8(3x - 1) – (2x - 3)(3 + 2x) =
    (5x - 5)3x – (5x - 3)(5x + 3) + 5x(2x + 3) =





Autor: Sławomir Gruca
nauczyciel matematyki w gimnazjum

Komentarze + Dodaj komentarz
Zapraszamy do wyrażania opinii, redakcja portalu Interklasa.
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl