piątek 18 października 2019 imieniny Juliana i Łukasza 1931 - Zmarł Thomas Edison
Do końca roku pozostało: 0 dni
Nauczanie zintegrowane
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
  • Scenariusz z podziałem na fazy
Moja rodzina – mój dom

Scenariusz z podziałem na fazy

Czas trwania:

2 x 45 minut

Cele główne:

  • - kształcenie umiejętności rysowania i malowania na ekranie - edytor graficzny,
  • - doskonalenie wielozdaniowej wypowiedzi na temat rodziny w oparciu o utwór literacki oraz własne doświadczenia.

Cele szczegółowe:

a) Wiadomości

Uczeń:

  • - zna swoje obowiązki w rodzinie,
  • - wymienia członków rodziny, ich zainteresowania, zwyczaje i pasje,
  • - zna korzyści płynące z mądrej i kochającej się rodziny,
  • - zna przyciski przybornika edytora graficznego Paint.

b) Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • - określić nastrój w utworze poetyckim,
  • - wyróżnić w utworze poetyckim obrazy namalowane słowem,
  • - wyjaśnić znaczenie słów: rodzina, dom,
  • - samodzielnie uruchomić edytor graficzny - Paint,
  • - posługiwać się narzędziami znajdującymi się w przyborniku,
  • - wykonać samodzielnie prosty rysunek.

c) Postawy

Uczeń potrafi wywiązać się z powierzonych zadań, będąc członkiem rodziny.

Metody pracy:

  • a) wiodąca: pokaz, praca z komputerem,
  • b) wspomagające: pogadanka, rozmowa, praktycznego działania (malowanie na ekranie).

Formy pracy:

- indywidualna,

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

komputery (pracownia komputerowa), wiersz pt. „Księga domu", plansze z objaśnieniem ikon przybornika programu Paint (prezentacja), krzyżówka, zabawa dydaktyczna

Przebieg zajęć:

I. Faza wprowadzająca

1. Rozmowa na temat rodziny:

  • - Ile osób liczy twoja rodzina?
  • - Kto do niej należy? (rodzice, dzieci, dziadkowie)
  • - Kto jest kim dla kogo?

2. Opowiadanie w kręgu o swojej rodzinie i zwyczajach w niej panujących (odwiedzanie członków rodziny, obchodzone uroczystości rodzinne, pomoc okazywana członkom rodziny itd.)

  • - Jakie imiona mają członkowie twojej rodziny?
  • - Co powiesz o ich wyglądzie?
  • - W jakim są wieku?
  • - Jakie mają zainteresowania? Czym się zajmują?

3. Zabawa dydaktyczna: „Odgadnij, o jakiej miłej osobie z rodziny myślę". Uczniowie losują kartki z nazwami członków rodziny (mama, tata, babcia, dziadek, ciocia itd.). Opowiadają o tych osobach, nie podając o kim mówią. Pozostali uczniowie odgadują, o kim jest mowa.

II. Faza realizacyjna

1. Słuchanie recytacji utworu Stanisława Grabowskiego pt. „Księga domu".

„Księga domu"

Będzie tam twój śmiech

i lalki łza,

i złoty lew,

co węże deszczu

połyka za firanką,

i wiatr

stukający w rynny,

i tajemnicza podróż windy

o północy,

i mleka groźny  syk,

i odkurzacza marsz

po dywanie,

i pocałunki mamy,

i bajka taty

na dobranoc...

 

Powoli

strona za stroną,

rodzi się

nasza Księga Domu

2. Wypowiedzi uczniów na temat wiersza.

  • - Jakie wydarzenia umieszcza poeta w księdze domu?
  • - Które zdarzenia należą do miłych, a które raczej do przykrych?
  • - Jakie obrazy można namalować do tego utworu?
  • - Jak myślisz, czy księga, o której jest mowa w wierszu, istnieje naprawdę, czy tylko w wyobraźni poety?

3. Wyraziste czytanie wiersza „Księga domu" przez uczniów.

4. Podział obowiązków w rodzinie.

- Co należy do moich obowiązków i w jaki sposób je wypełniam?

Przedstawienie swojego domu i rodziny w „Księdze komputerowej" w programie Paint.. Należy zwrócić uwagę, że program Paint można uruchomić dwoma sposobami:

  • a) wybrać po kolei: Start - Programy - Akcesoria - Paint
  • b) kliknąć dwukrotnie na ikonę znajdującą się na pulpicie.

Do pracy w programie graficznym Paint służą: Przybornik oraz Pole koloru. Może się zdarzyć, że w oknie programu nie będą widoczne Przybornik i Pole koloru. Należy wtedy wykonać następujące czynności: na pasku menu kliknąć opcje: Widok - Przybornik, Widok - Pole koloru

Przedstawienie planszy z narzędziami znajdującymi się w przyborniku (ikony + objaśnienie).

  • - Gdy chcesz malować pędzlem, wskaźnik myszki umieść na pędzlu i kliknij. Możesz także wybrać grubość pędzla, klikając na wybrany kształt.
  • - Gdy chcesz malować aerografem (sprayem), wskaźnik myszy umieść na aerografie i kliknij. Możesz wybrać wielkość plamy aerografu.
  • - Gdy zechcesz zetrzeć fragment lub całą pracę, wskaźnik myszki umieść na gumce i kliknij.
  • - Aby rysunek był kolorowy, skorzystaj z pola koloru, wybierając kliknięciem potrzebny kolor.
  1. Narysuj na ekranie dowolny obrazek i pomaluj go, używając narzędzia do wypełniania kolorem oraz pola koloru. Ważna wskazówka: kolorem możesz wypełniać zamknięty obszar.
  2. Wykorzystując program Paint, spróbuj narysować ołówkiem lub pędzlem swój dom, (może to być także wymarzony dom) rodzinę, przedmioty, które są ci bardzo bliskie, a które przypominają ciepło rodzinnego domu. Pomaluj obrazek.

 

III. Faza podsumowująca

  1. Uczniowie prezentują efekty pracy. Nauczyciel drukuje najciekawsze prace i wywiesza na szkolną gazetkę.
  2. Podsumowanie zajęć.




Autor: Justyna Drzymała
Początek publikacji: 2008-01-16
Komentarze + Dodaj komentarz
  • scenariusz zajęć, loczki (odpowiedzi: 0)
  • bardzo lubię scenaeiusze zzajęć choć mam 9 lat mam 13 zwierzaków czyli pluszaków i ich uczę trzymam się tych scenariuszów tatuś mi kupił dziennik przawdziwy i tam wpisąłm wszytskich pluszaków i ich uczę
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl