poniedziałek 24 czerwca 2019 imieniny Danuty i Jana 1838 - Urodził się Jan Matejko
Do końca roku pozostało: 0 dni
Przyroda
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
Sztuka latania sztuką życia

Scenariusz lekcji przyrody w klasie VI.

Motto: „Przyroda jest obszarem na którym można uczyć obserwować i uczyć pytać."

 Jan Twardowski 

Cele lekcji:

  1. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
  2. Doskonalenie umiejętności analizowania i syntetyzowania,
  3. Poznanie wybranych przystosowań do lotu,
  4. Dostrzeganie zależności pomiędzy  organizmem a środowiskiem,
  5. Doskonalenie umiejętności pracy w grupie i formułowania wniosków.

 

Formy pracy: praca w grupie, praca indywidualna

Metody pracy: pogadanka, poszukująca

Środki dydaktyczne:

karty pracy, kredki, zdjęcia ptaków, owadów, nietoperzy, pióra ptaków, karty pracy, nożyczki

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel prezentuje fragment nagrania Nikołaja Rimskiego - Korsakowa „Lot trzmiela" Załącznik 1

W czasie słuchania utworu nauczyciel przypomina mit o Dedalu i Ikarze. Przeprowadza pogadankę o marzeniach człowieka, który sam nie posiadł zdolności latania, jednakże podpatrując przyrodę znalazł sposoby aby oderwać się od Ziemi. Uczniowie wymieniają kilka maszyn umożliwiających latanie.

Nauczyciel rozdaje kartki i kredki, prosi uczniów aby naszkicowali po jednym zwierzęciu, które potrafi latać lub fruwać.

Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji

Wyjaśnienie celu lekcji

Faza realizacji - formułowanie problemu

Podział klasy na grupy - uczniowie losują z pudełka po jednym przedmiocie(mogą to być pióra, zdjęcia nietoperzy, motyli i ptaków). Osoby, które mają te same przedmioty lub zdjęcia łączą się w grupę.

Nauczyciel rozdaje rysunki uczniowskie dla zespołów tak aby w każdym znalazły się rysunki przedstawicieli trzech grup systematycznych (owadów, ptaków, nietoperzy), ewentualnie uzupełnia zdjęciami. Załącznik 2

Nauczyciel rozdaje kartki z nazwami taksonów (OWADY, NIETPOERZE, PTAKI)

Uczniowie w zespołach segregują zwierzęta do trzech grup systematycznych: ssaków, ptaków i owadów(można wykorzystać zdjęcia i rysunki uczniów).

Rozdania kart pracy nr 1 i określenie czasu pracy( 15 min).

Przedstawiciele grup krótko prezentują sposób wykonania zadań.

Nauczyciel zwraca uwagę na stałocieplność ptaków i ich wysoki metabolizm, uczniowie na podstawie doświadczeń mogą dojść do wniosku o znaczeniu  kształtu skrzydeł przy powstawaniu siły nośnej.

Faza główna - co ułatwia ptakom latanie - 15 min

Nauczyciel rozdaje dla grup karty pracy nr 2.

Uczniowie prezentują wykonane zadania.

Podsumowanie

Ocena pracy uczniów według ustalonego przez nauczyciela kryterium.

Na podstawie wiadomości z lekcji uczniowie odpowiadają na pytania:

Dlaczego ptaki nie zapadają w sen zimowy?

Co umożliwia ptakom pokonanie siły przyciągania ziemskiego?

Co zwiększa siłę nośną?

Dlaczego ptaki po długim locie nie są zadyszane?

 

Bibliografia:

Zoologia kl. VII PWSiP 1969 r.

Biologia dla każdego dziecka Janice VanCleeave





Autor: Elżbieta Nowicka – Różycka
Początek publikacji: 2008-01-21
Komentarze + Dodaj komentarz
  • :(, karola (odpowiedzi: 0)
  • Szkoda, że nie ma dołączonych kart pracy.
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl