sobota 25 maja 2019 imieniny Grzegorza i Magdy 992 - Zmarł książę Mieszko I
Do końca roku pozostało: 0 dni
Przyroda
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
  • Scenariusz
Rośliny użytkowe

Scenariusz

CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z podstawowymi roślinami uprawianymi przez człowieka i ich wykorzystaniem

CELE SZCZEGÓŁOWE

Uczeń potrafi:

a)      wymienić rośliny uprawiane w ogrodzie warzywnym

b)      wymienić drzewa i krzewy owocowe

c)      wymienić zabiegi pielęgnacyjne, które wykonuje się w sadach i ogrodach

d)      określić jakie części roślin wykorzystywane są przez człowieka

e)      wskazać, w jaki sposób człowiek może wykorzystywać części jadalne roślin

f)        scharakteryzować gospodarstwo ekologiczne

g)      wyjaśnić pojęcie „zdrowa żywność", „żywność ekologiczna"

METODY:

Tworzenie mapy pojęciowej, gry dydaktyczne: układanka, krzyżówka „Rośliny użytkowe", analiza tekstu źródłowego (załącznik 1)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Zdjęcia sadu i pola uprawnego, Arkusze papieru, flamastry, okazy roślin: kalafior, groszek, pomidor, ziemniak, jabłko, gruszka, marchewka, kapusta, burak, ogórek, cebula itp,  (w ilościach odpowiednich do ilości grup), przetwory: marynowane grzyby, kiszone ogórki, suszone owoce, dżem, kompot, koncentrat pomidorowy, sok jabłkowy, przecier szczawiowy itp, (w ilościach odpowiednich do ilości grup),  podręcznik do przyrody „Mój Świat" wydawnictwa Rożak,  krzyżówka „Rośliny użytkowe" (załącznik 2), opakowania lub produkty „żywności ekologicznej", symbole oznaczania zdrowej żywności.

FORMY PRACY: praca w grupach, praca zespołowa, praca indywidualna

PRZEBIEG LEKCJI:

Wprowadzenie do tematu lekcji:

  1. Nauczyciel:  prezentuje uczniom dwa zdjęcia  - widok sadu i ogrodu warzywnego, prosi uczniów o nazwanie obiektów przedstawionych na zdjęciach
  2. Uczniowie: rozpoznają sad i ogród warzywny
  3. Nauczyciel: nakleja zdjęcia na arkusze papieru i prosi uczniów o wypisanie jakie rośliny są uprawiane w ogrodzie warzywnym, a jakie drzewa i krzewy rosną w sadzie.
  4. Uczniowie: Pracują w grupach wpisując rośliny
  5. Uczniowie: Prezentują wyniki swojej pracy
  6. Nauczyciel: Określa poprawność wpisów roślin
  7. Nauczyciel: Nazywa zaprezentowane rośliny roślinami użytkowymi, zapisuje temat lekcji

Lekcja właściwa:

  1. Nauczyciel: przeprowadza pogadankę o pracach pielęgnacyjnych, jakie uczniowie i ich rodzice przeprowadzają w sadach i ogrodach.
  2. Uczniowie: wymieniają czynności przeprowadzane w sadach i ogrodach: nawożenie, odchwaszczanie, ochrona przed chorobami i szkodnikami, przycinanie.
  3. Nauczyciel: Rozdaje uczniom okazy roślin i kartoniki z napisami: KORZEŃ, ŁODYGA, LIŚĆ, KWIAT, OWOC
  4. Uczniowie: Pracują w grupach przyporządkowując rośliny do odpowiednich grup kierując się częścią roślin zjadaną przez człowieka
  5. Uczniowie: Prezentują wyniki swojej pracy
  6. Nauczyciel: Sprawdza poprawność wykonania zadania, uściśla potoczne i botaniczne pojęcie owocu, tworzy tabelę
  7. Uczniowie: Uzupełniają tabelę w zeszycie zgodnie z wykonanym ćwiczeniem

JADALNE CZĘŚCI ROŚLIN

KORZEŃ

ŁODYGA

LIŚĆ

KWIAT

OWOC 

marchew

ziemniak

kapusta

kalafior

groszek

burak

kalarepa

cebula

 

pomidor

 

 

 

 

jabłko

 

 

 

 

gruszka

 

 

 

 

ogórek

 

  1. Nauczyciel: Prezentuje poszczególne przetwory i warzywa.
  2. Uczniowie: Określają, w jaki sposób można spożywać i przetwarzać dane owoce i warzywa: zjadać na surowo, gotować, kisić, marynować, suszyć, robić przeciery, dżemy, koncentraty, kompoty.
  3. Nauczyciel: Prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem dotyczącym rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej.
  4. Uczniowie: Zapoznają się z tekstem w podręczniku i tekstem źródłowym (załącznik 1)
  5. Nauczyciel: Prosi uczniów o wskazanie różnic pomiędzy rolnictwem tradycyjnym ekologicznym, pomiędzy żywnością ekologiczną a zdrową żywnością.
  6. Uczniowie: Wykazują powyższe różnice na podstawie tekstu.
  7. Nauczyciel: Prezentuje wybrane produkty z oznaczeniami żywności ekologicznej.

Podsumowanie lekcji:

  1. Nauczyciel: Prezentuje na ekranie krzyżówkę „Rośliny użytkowe" (załącznik 2)
Uczniowie: W kolejności podchodzą i wybierają hasła krzyżówki.




Autor: Magdalena Dróżdż-Korbyla
Początek publikacji: 2007-11-16
Komentarze + Dodaj komentarz
Zapraszamy do wyrażania opinii, redakcja portalu Interklasa.
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl