niedziela 22 września 2019 imieniny Maurycego i Tomasza 1957 - Urodził się Nick Cave
Do końca roku pozostało: 0 dni
Przyroda
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
Dary jesieni

Scenariusz

Czas trwania zajęć: 3 godziny

Data: październik

Temat ośrodka: Jesień

Temat dnia: Dary jesieni - podsumowanie.

Cele kształcenia

Cele ogólne:

  • Utrwalenie cech charakterystycznych dla jesieni.
  • Utrwalenie nazw owoców i warzyw.
  • Globalne czytanie nazw owoców i warzyw.
  • Utrwalanie znajomości poznanych liter.
  • Rozwijanie spostrzegawczości.
  • Bezpieczne korzystanie z komputera.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • zna charakterystyczne cechy jesieni,
  • wie, z jakich środowisk przyrodniczych pochodzą dary jesieni,
  • zna nazwy owoców i warzyw,
  • czyta globalnie nazwy owoców i warzyw,
  • odwzorowuje lub pisze z pamięci znane litery,
  • wie, w jakich miesiącach jest jesień,
  • wyodrębnia zbiory warzyw i owoców,
  • potrafi wykonać pracę plastyczną w programie Paint.

Metody pracy:

  • Pogadanka
  • Prezentacja multimedialna
  • Ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Formy pracy:

  • Indywidualna
  • Grupowa

Środki dydaktyczne:

  • Komputer, rzutnik multimedialny, programy: Power Point, Paint,
  • Papier, farby, kredki, etykiety z nazwami miesięcy, nożyczki, klej.

Pomoce dydaktyczne:

  • Załącznik 1 - prezentacja multimedialna „Dary jesieni".
  • Załącznik 2 - warzywa i owoce.

Przebieg zajęć:

1. Wstęp

  • Swobodne rozmowy z uczniami na temat jesieni - wyszukiwanie etykiet znazwami jesiennych miesięcy.
  • Cechy charakterystyczne jesieni (liście, kasztany, owoce, warzywa, itp.).
  • Dary jesieni - środowiska przyrodnicze, z których pochodzą - las - park, ogród, sad.

2. Prezentacja multimedialna „Dary jesieni" - omówienie

  • Uczniowie nazywają poszczególne dary jesieni.
  • Uczniowie odczytują nazwy darów jesieni.

3. Praca z komputerem

  • Przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się w pracowni komputerowej.
  • Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę w trakcie pracy przy komputerze.
  • Przypomnienie wiadomości dotyczących uruchamiania i wyłączania komputera.
  • Podział uczniów na trzy grupy związane z omawianymi środowiskami przyrodniczymi.
  • Uruchomienie komputera (program WORD), wybór zdjęć i obrazów zprogramu ClipArt dotyczących tematu zajęć - wstawienie do dokumentu ucznia, podpisywanie (odwzorowywanie lub pisanie zpamięci).
  • Drukowanie prac.

4. Tworzenie zbiorów

  • Uczniowie wycinają wydrukowane elementy.
  • Segregują je według podanej cechy - owoce, warzywa, dary lasu, parku.
  • Tworzą zbiory, przeliczają je, podają wynik.

5. Praca plastyczna - program PAINT

  • Otworzenie programu graficznego PAINT.
  • Pole narzędzi - omówienie poszczególnych elementów.
  • Omówienie sposobu posługiwania się paletą kolorów.
  • Pokaz kreślenia różnych elementów (ołówek, pędzel).
  • Zastosowanie komputerowej gumki.
  • Wypełnianie kolorem.
  • Propozycje ćwiczeń: rysowanie owoców i warzyw, wypełnianie kolorem, rysowanie koła i owalnych form geometrycznych, wypełnianie kolorem, zamalowywanie konturów, pisanie liter, cyfr, wyrazów.
  • Wydrukowanie prac, omówienie, wykonanie wystawki, ocena.
  • Rozmowa z dziećmi na temat wykorzystania komputera na zajęciach.

 

Bibliografia

1.     S. Juszczyk (red.), „Metodyka nauczania informatyki w szkole", Wyd. A. Marszałek, Toruń 2001.

2.     H. Ambroziak, „Reedukacja indywidualna dzieci upośledzonych umysłowo z wykorzystaniem komputera. Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej z dzieckiem z kl. I szkoły podstawowej specjalnej z wykorzystaniem komputera". Edukacja Medialna 2001 nr 3.

 





Autor: Ewa Gudaniec, Jolanta Szulżycka
Początek publikacji: 2008-01-16
Komentarze + Dodaj komentarz
Zapraszamy do wyrażania opinii, redakcja portalu Interklasa.
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl