SCENARIUSZ LEKCJI - WYCIECZKI
(przyroda klasa V szkoły podstawowej)
Temat: Warstwowa budowa lasu.
Hasło programowe: Ląd jako środowisko życia
Proponowany termin: maj
Czas trwania: 45 min
Miejsce: pobliski las np. Las Kabacki
Cel ogólny: Kształtowanie postaw właściwego zachowania się w środowisku naturalnym
Cele lekcji:
- Wiadomości:
- uczeń wymienia poszczególne warstwy roślinności w lesie,
- podaje przykłady roślin i zwierząt żyjących w runie, podszycie i koronie drzew,
- potrafi ułożyć łańcuch pokarmowy z organizmów występujących w lesie,
- zna zasady zachowania w lesie.
- Umiejętności:
- uczeń wskazuje poszczególne warstwy roślinności w lesie,
- rozpoznaje niektóre gatunki żyjących tam roślin i zwierząt,
- charakteryzuje las jako środowisko życia wielu organizmów,
- przeprowadza obserwacje roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku,
- analizuje zagrożenia poznanego fragmentu lasu.
- Postawy:
- uczeń potrafi współpracować w grupie,
- rozumie potrzebę ochrony lasu,
- wykazuje zainteresowanie omawianymi zagadnieniami,
- podejmuje aktywne działania na rzecz ochrony środowiska,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć.
Metody:
- słowne (pogadanka),
- obserwacyjne (obserwacja naturalnych okazów).
Forma organizacji: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- karty pracy (jedna na grupę),
- mapki regionu,
- klucze, atlasy, przewodniki z fotografiami, ilustracjami i rysunkami organizmów leśnych,
- przybory do pisania,
- podręcznik.
Przebieg wycieczki:
- Czynności organizacyjne (przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie trwania wycieczki).
- Zapoznanie uczniów z celami zajęć terenowych.
- Krótka pogadanka na temat wpływu działalności człowieka na stan środowiska (lasu).
- Podział uczniów na grupy 5-osobowe.
- Rozdanie uczniom kart pracy (załącznik nr 1).
- Wyjaśnienie poleceń zawartych w kartach pracy.
- Praca uczniów w grupach wg instrukcji.
Praca domowa:
- Dla wszystkich – Jakie znaczenie mają lasy?
- Dla zainteresowanych – Zredaguj dwa hasła propagujące ochronę lasów.
Podsumowanie wycieczki:
- Analiza pracy grupy – wnioski.
- Ocena pracy i zachowania grup.
- Uporządkowanie miejsca zajęć.
- Powrót do szkoły.
Literatura:
- Przewodnik „Drzewa i krzewy” – Bruno P. Kremer,
- „Leśne rośliny zielarskie” – M. Polakowska,
- Przewodnik „Las” – Bruno P. Kremer,
- Leksykon przyrody „Drzewa znane i mniej znane” – J. Pokorny,
- Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich – J. Mowszowicz,
- „Grzyby leśne” – A. Grzywacz.