Dary jesieni
Scenariusz
Czas trwania zajęć: 3 godziny
Data: październik
Temat ośrodka: Jesień
Temat dnia: Dary jesieni - podsumowanie.
Cele kształcenia
Cele ogólne:
- Utrwalenie cech charakterystycznych dla jesieni.
- Utrwalenie nazw owoców i warzyw.
- Globalne czytanie nazw owoców i warzyw.
- Utrwalanie znajomości poznanych liter.
- Rozwijanie spostrzegawczości.
- Bezpieczne korzystanie z komputera.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna charakterystyczne cechy jesieni,
- wie, z jakich środowisk przyrodniczych pochodzą dary jesieni,
- zna nazwy owoców i warzyw,
- czyta globalnie nazwy owoców i warzyw,
- odwzorowuje lub pisze z pamięci znane litery,
- wie, w jakich miesiącach jest jesień,
- wyodrębnia zbiory warzyw i owoców,
- potrafi wykonać pracę plastyczną w programie Paint.
Metody pracy:
- Pogadanka
- Prezentacja multimedialna
- Ćwiczenia praktyczne przy komputerze
Formy pracy:
Środki dydaktyczne:
- Komputer, rzutnik multimedialny, programy: Power Point, Paint,
- Papier, farby, kredki, etykiety z nazwami miesięcy, nożyczki, klej.
Pomoce dydaktyczne:
- Załącznik 1 - prezentacja multimedialna „Dary jesieni".
- Załącznik 2 - warzywa i owoce.
Przebieg zajęć:
1. Wstęp
- Swobodne rozmowy z uczniami na temat jesieni - wyszukiwanie etykiet znazwami jesiennych miesięcy.
- Cechy charakterystyczne jesieni (liście, kasztany, owoce, warzywa, itp.).
- Dary jesieni - środowiska przyrodnicze, z których pochodzą - las - park, ogród, sad.
2. Prezentacja multimedialna „Dary jesieni" - omówienie
- Uczniowie nazywają poszczególne dary jesieni.
- Uczniowie odczytują nazwy darów jesieni.
3. Praca z komputerem
- Przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się w pracowni komputerowej.
- Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę w trakcie pracy przy komputerze.
- Przypomnienie wiadomości dotyczących uruchamiania i wyłączania komputera.
- Podział uczniów na trzy grupy związane z omawianymi środowiskami przyrodniczymi.
- Uruchomienie komputera (program WORD), wybór zdjęć i obrazów zprogramu ClipArt dotyczących tematu zajęć - wstawienie do dokumentu ucznia, podpisywanie (odwzorowywanie lub pisanie zpamięci).
- Drukowanie prac.
4. Tworzenie zbiorów
- Uczniowie wycinają wydrukowane elementy.
- Segregują je według podanej cechy - owoce, warzywa, dary lasu, parku.
- Tworzą zbiory, przeliczają je, podają wynik.
5. Praca plastyczna - program PAINT
- Otworzenie programu graficznego PAINT.
- Pole narzędzi - omówienie poszczególnych elementów.
- Omówienie sposobu posługiwania się paletą kolorów.
- Pokaz kreślenia różnych elementów (ołówek, pędzel).
- Zastosowanie komputerowej gumki.
- Wypełnianie kolorem.
- Propozycje ćwiczeń: rysowanie owoców i warzyw, wypełnianie kolorem, rysowanie koła i owalnych form geometrycznych, wypełnianie kolorem, zamalowywanie konturów, pisanie liter, cyfr, wyrazów.
- Wydrukowanie prac, omówienie, wykonanie wystawki, ocena.
- Rozmowa z dziećmi na temat wykorzystania komputera na zajęciach.
Bibliografia
1. S. Juszczyk (red.), „Metodyka nauczania informatyki w szkole", Wyd. A. Marszałek, Toruń 2001.
2. H. Ambroziak, „Reedukacja indywidualna dzieci upośledzonych umysłowo z wykorzystaniem komputera. Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej z dzieckiem z kl. I szkoły podstawowej specjalnej z wykorzystaniem komputera". Edukacja Medialna 2001 nr 3.
Autor: Ewa Gudaniec, Jolanta Szulżycka
Początek publikacji: 2008-01-16
|
|
|
|