Scenariusz zajęć otwartych w klasie IV
Lekcja przyrody pt. "Kwaśne deszcze".
Temat: Kwaśne deszcze.
Cele lekcji:
- poznanie przyczyn i skutków kwaśnego deszczu,
- umiejętność dostrzegania związków między rozwojem cywilizacji a wzrostem skażenia środowiska,
- umiejętność prawidłowego określania kierunków świata,
- umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji,
- umiejętność wysnucia i prawidłowego zapisania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń,
- poznanie roli liści i innych organów w życiu rośliny,
- umiejętność zachowania ostrożności podczas wykonywanych doświadczeń,
- umiejętność dokonania samooceny.
Metody i formy pracy:
- laboratoryjno-ćwiczeniowa,
- obserwacja kierowana,
- pokaz, pogadanka, wykład,
- metody aktywizujące ("znajdź wroga"), burza mózgów,
- praca indywidualna.
Organizacja i przebieg zajęć:
- Czynności wstępne – zaciekawienie zajęciami:
a) słuchanie odgłosów lasu,
b) "przybycie" świerka,
c) decyzja dzieci dotycząca wyboru tematu zajęć.
- Część właściwa:
a) "szukanie wroga"- kształtowanie znajomości kierunków świata;
b) zapisanie tematu lekcji ("Kwaśny deszcz"), wyjaśnienie pisowni "ś";
c) doświadczenie I - jak rozpoznać kwas;
d) doświadczenie II - "produkowanie" kwaśnego deszczu;
e) przypinanie na tablicy schematu S + O2
SO2, SO2 + H2O
kwas;
f) samodzielne formułowanie wniosku, zapisanie go w karcie pracy;
g) odpowiedzi na pytania, dlaczego kwaśny deszcz jest groźny i dla których drzew najbardziej;
h) jak możemy pomóc (burza mózgów);
i) doświadczenie III - zobojętnianie kwasu.
- Faza utrwalająca: fragment filmu, informacje z Internetu.
- Podsumowanie zajęć: samoocena.