sobota 01 listopada 2014 imieniny 1972 - Zmarł Ezra Pound, poeta amerykański
Do końca roku pozostało: 60 dni
Przyroda
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
Warstwowa budowa lasu

Warstwowa budowa lasu

SCENARIUSZ LEKCJI - WYCIECZKI

(przyroda klasa V szkoły podstawowej)


Temat: Warstwowa budowa lasu.

Hasło programowe: Ląd jako środowisko życia

Proponowany termin: maj

Czas trwania: 45 min

Miejsce: pobliski las np. Las Kabacki

Cel ogólny: Kształtowanie postaw właściwego zachowania się w środowisku naturalnym

Cele lekcji:
  • Wiadomości:
    • uczeń wymienia poszczególne warstwy roślinności w lesie,
    • podaje przykłady roślin i zwierząt żyjących w runie, podszycie i koronie drzew,
    • potrafi ułożyć łańcuch pokarmowy z organizmów występujących w lesie,
    • zna zasady zachowania w lesie.

  • Umiejętności:
    • uczeń wskazuje poszczególne warstwy roślinności w lesie,
    • rozpoznaje niektóre gatunki żyjących tam roślin i zwierząt,
    • charakteryzuje las jako środowisko życia wielu organizmów,
    • przeprowadza obserwacje roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku,
    • analizuje zagrożenia poznanego fragmentu lasu.

  • Postawy:
    • uczeń potrafi współpracować w grupie,
    • rozumie potrzebę ochrony lasu,
    • wykazuje zainteresowanie omawianymi zagadnieniami,
    • podejmuje aktywne działania na rzecz ochrony środowiska,
    • przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć.
Metody:
  • słowne (pogadanka),
  • obserwacyjne (obserwacja naturalnych okazów).
Forma organizacji: grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
  • karty pracy (jedna na grupę),
  • mapki regionu,
  • klucze, atlasy, przewodniki z fotografiami, ilustracjami i rysunkami organizmów leśnych,
  • przybory do pisania,
  • podręcznik.
Przebieg wycieczki:
  1. Czynności organizacyjne (przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie trwania wycieczki).
  2. Zapoznanie uczniów z celami zajęć terenowych.
  3. Krótka pogadanka na temat wpływu działalności człowieka na stan środowiska (lasu).
  4. Podział uczniów na grupy 5-osobowe.
  5. Rozdanie uczniom kart pracy (załącznik nr 1).
  6. Wyjaśnienie poleceń zawartych w kartach pracy.
  7. Praca uczniów w grupach wg instrukcji.
Praca domowa:
  • Dla wszystkich – Jakie znaczenie mają lasy?
  • Dla zainteresowanych – Zredaguj dwa hasła propagujące ochronę lasów.
Podsumowanie wycieczki:
  1. Analiza pracy grupy – wnioski.
  2. Ocena pracy i zachowania grup.
  3. Uporządkowanie miejsca zajęć.
  4. Powrót do szkoły.
Literatura:
  1. Przewodnik „Drzewa i krzewy” – Bruno P. Kremer,
  2. „Leśne rośliny zielarskie” – M. Polakowska,
  3. Przewodnik „Las” – Bruno P. Kremer,
  4. Leksykon przyrody „Drzewa znane i mniej znane” – J. Pokorny,
  5. Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich – J. Mowszowicz,
  6. „Grzyby leśne” – A. Grzywacz.




Autor: Dorota Jasińska
Zespół Szkół w Warszawie

Komentarze + Dodaj komentarz
  • gleby, Angelika (odpowiedzi: 1)
  • ja potrzebuje pomocy do 5 klasy o glebach a nie takie coś
  • wyjątek, anna (odpowiedzi: 0)
  • bąbaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl