poniedziałek 24 czerwca 2019 imieniny Danuty i Jana 1838 - Urodził się Jan Matejko
Do końca roku pozostało: 0 dni
Przedmioty zawodowe
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
  • Podstawowe pojęcia związane z giełdą. Przedmiot obrotu na giełdzie.
Podstawowe pojęcia związane z giełdą. Przedmiot obrotu na giełdzie.

Podstawowe pojęcia związane z giełdą. Przedmiot obrotu na giełdzie.

Scenariusz lekcji z przedmiotu "Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw".
Zajęcia prowadzone w Społecznym Liceum Ekonomicznym "Awista" w Poznaniu dla klasy III według programu autorskiego.

Temat: Podstawowe pojęcia związane z giełdą. Przedmiot obrotu na giełdzie.
Czas trwania 2 x 45 min.
 
Cele ogólne:
  1. Zapoznanie z podstawowymi papierami wartościowymi będącymi przedmiotem obrotu na giełdzie.
  2. Przedstawienie pojęć związanych z giełdą: zlecenia giełdowe, indeksy giełdowe, kurs akcji, systemy notowań itp.
  3. Wdrażanie ucznia do korzystania z różnych źródeł informacji oraz do selekcji tych informacji.
  4. Doskonalenia pracy zespołowej.

Cele szczegółowe:

Uczeń po zakończeniu zajęć:

  • zna różne papiery wartościowe, potrafi je scharakteryzować oraz wskazać różnice między nimi,
  • zna sposób obrotu papierami wartościowymi na giełdzie i pojęcia z nim związane,
  • potrafi wyszukać potrzebne informacje w Internecie oraz wyselekcjonować informacje najważniejsze.

Metody nauczania:

  1. Główna (praktyczna) – praca z komputerem, prezentacja.
  2. Wspomagająca (słowna) – pogadanka.

Środki dydaktyczne:

  1. Komputery podłączone do sieci Internet.
  2. Zainstalowana przeglądarka Internet Explorer.
  3. Materiały drukowane ze stron WWW.
  4. Plansze kartonowe i mazaki.

Przebieg lekcji

ogniwo czynności nauczyciela czynności uczniów adresy
wstępne      
 

1. Czynności organizacyjno
porządkowe

   
  2. Powtórzenie wiadomości z po przedniej lekcji:
- jak się dzieli rynek papierów wartościowych,
- jak funkcjonuje rynek wtórny, jak się dzieli,
- kto jest uczestnikiem giełdy,
- co jest przedmiotem obrotu na giełdzie.
Odpowiadanie na pytania nauczyciela.  
  3. Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji.

Zapisanie tematu lekcji w zeszycie.

 
zasadnicze      
 

1. Zadawanie pytań mających na celu ustalenie zakresu wiedzy uczniów z innych przedmiotów o papierach wartościowych.


Odpowiadanie na pytania nauczyciela.

www.gpw.com.pl
kpwig.gov.pl
encyklopedia.pl
bankier.pl
www.rzeczpospolita.pl
  2. Propozycja wykorzystania Internetu do zdobycia nowych i dodatkowych informacji o papierach wartościowych. Uruchomienie komputerów.  
  3. Podział klasy na 4 grupy i podaje i objaśnia zadania do wykonania Zapisanie zadań do wykonania.  
  4. Uzgodnienie sposobu korzystania z Internetu (adresy stron lub użycie wyszukiwarki).    
  Grupa 1. wyszukuje w Internecie infor-macje:
- co to jest akcja,
- jak dzielimy akcje,
- co to jest kurs akcji, rodzaje kursów,
- co to są systemy notowań akcji,
- co to jest dywidenda,
- jak kupić akcje (składanie zleceń),
- jaką postać mają akcje.
Wyszukiwanie informacji na podanych stronach, analizowanie tekstu, notowanie najważniejszych rzeczy.  
  Grupa 2. wyszukuje w Internecie następujące informacje:
- co to jest obligacja,
- jakie są ceny obligacji,
- rodzaje obligacji.

Wyszukiwanie informacji na podanych stronach, analizowanie tekstu, notowanie najważniejszych rzeczy.

 
  Grupa 3. wyszukuje w Internecie następujące informacje:
- co to jest prospekt emisyjny,
- jakie informacje są zawarte w prospekcie emisyjnym.
Wyszukiwanie informacji na podanych stronach, analizowanie tekstu, notowanie najważniejszych rzeczy.  
 

Grupa 4. wyszukuje w Internecie następujące informacje:
- indeks giełdowy,
- rodzaje i charakterystyka indeksów giełdowych.

Wyszukiwanie informacji na podanych stronach, analizowanie tekstu, notowanie najważniejszych rzeczy.

 
 

Każda grupa wykonuje na zakończenie wyszukiwania plakat zawierający hasłowe odpowiedzi na zadane pytania.




 
końcowe      
  1. Polecenie przedstawienia wyników poszukiwań przez przedstawicieli poszczególnych grup. Słuchanie, zapisywanie notatek do zeszytu.  
  2. Ocena pracy uczniów na zajęciach.    
 

Praca domowa: Jak zainwestowałbyś na giełdzie 20 tys. zł?

   




Autor: Emilia Mendak – nauczyciel bloku przedmiotów ekonomicznych
Komentarze + Dodaj komentarz
Zapraszamy do wyrażania opinii, redakcja portalu Interklasa.
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl