wtorek 21 października 2014 imieniny Hilarego i Urszuli 1833 - Urodził się Alfred Nobel
Do końca roku pozostało: 71 dni
Sztuka
Interaktywna mapa szkół
Język polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Języki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Ścieżki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Więcej
  • Scenariusz lekcji plastyki w klasie VI
Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji plastyki w klasie VI

Program nauczania :

„Plastyka, program nauczania poradnik dla nauczyciela   klasy 4-6  szkoły podstawowej" , Beata Kordon , DKOS-   5002-12/05

Zagadnienia programowe:   

Środki wyrazu plastycznego: walor, światłocień,  perspektywa, bryła.                     

TREŚCI:

  • v Walor
  • v Stopniowanie waloru

v    Nasycenie barwy

  • v Cieniowanie światłocień
  • v Kompozycja otwarta

TEMAT LEKCJI: „ Owoce na tacy"-  rysunek

CELE OGÓLNE:

  • v Umiejętność komponowania pracy plastycznej o charakterze walorowym
  • v Znajomość pojęć światłocienia, cieniowania i ich znaczenia dla przedstawiania brył na płaszczyźnie
  • v Umiejętność praktycznego zastosowania cieniowania, modelunku światłocieniowego w pracy plastycznej,
  • v Umiejętność tworzenia kompozycji otwartej,

CELE OPERACYJNE:

                Uczeń:

  • v rozumie, że świat jest trójwymiarowy, zaś przedstawienia malarskie dwuwymiarowe,
  • v obserwuje jak zmienia się wygląd (barwa) przedmiotu oświetlonego z jednej strony,
  • v potrafi wyjaśnić zjawisko światłocienia,
  • v wie, że cieniowanie służy ukazaniu na obrazie trójwymiarowości przedmiotu,
  • v cieniuje kontur przedmiotu, zwracając uwagę na kierunek padania światła,
  • v potrafi wyjaśnić czym jest modelunek światłocieniowy,
  • v na reprodukcjach malarstwa wskazuje fragmenty, w których występuje modelunek światłocieniowy i określa z której strony na obrazie pada światło.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE I POMOCE:

Reprodukcje: Mojżesz Kisling, Martwa natura z owocami,  owoce: jabłka, gruszki, pastele suche, ołówki miękkie, blok A-4. „okienko" z tektury , sznurki     i spinacze .

METODY PRACY:

v    Pogadanka z pokazem

v    Ćwiczenia plastyczne

v    Prezentacja prac uczniów

FORMY PRACY:

  • v Zbiorowa
  • v Indywidualna

TECHNIKA:

  • v rysunek suchymi pastelami
  • v rysunek ołówkiem

METODY KONTROLI:

  • v wystawka i omówienie prac
  • v wybór prac które prezentują najciekawsze i najbardziej trafne rozwiązania plastyczne dotyczące światłocienia

 

UWAGI METODYCZNE:

Ze względu na tempo pracy ucznia istnieje możliwość w uzasadnionych przypadkach, kontynuowania pracy w domu.

TOK LEKCJI
  • 1. Ustawienie ławek w „podkowę".
  • 2. Ustawienie owoców na płaskiej tacy , w taki sposób aby były widoczne przez każdego ucznia.
  • 3. Przedstawienie reprodukcji:
  • v utrwalenie znanych pojęć ,
  • v zwrócenie uwagi na problemy, które maja być zrealizowane podczas wykonywania rysunku martwej natury;
  • kierunek padania światła,
  • walor owoców po stronie padania światła,
  • walor owoców po stronie cienia,
  • sposób przedstawienia przestrzenności owoców,
  • sposób zagospodarowania kartki.
  • 4. Ćwiczenie plastyczne:
  • v nauczyciel pomaga , doradza, robi korekty
  • v wykadrowanie owoców do szkicu za pomocą „okienka"
  • v wykonanie ćwiczenia
  • 5. Utworzenie ekspozycji prac na rozwieszonych sznurkach.
  • 6. Omówienie i ocena prac.
  • 7. Porządkowanie miejsc pracy.

LITERATURA:

1.Beata Kordon  ,„Plastyka, program nauczania poradnik dla nauczyciela   klasy 4-6  szkoły podstawowej" , , DKOS-   5002-12/05

2. Lovenfeld V, „Twórczość a rozwój umysłowy dziecka, PWN 1977

3. Marcinkowska K.,Michejda Kowalska K, Barwne fantazje, WSiP 1993





Autor: Ewa Kowalczyk
Komentarze + Dodaj komentarz
Zapraszamy do wyrażania opinii, redakcja portalu Interklasa.
 
Nasi partnerzy:
MEN SchoolNet eTwinning Związek Powiatów Polskich PCSS
Cisco OFEK Przyjazna Szkoła Fundacja Junior FIO CEO
Parafiada net PR Orange IMAX Cinema City WSP TWP
IMAGE PPI-ETC ArcaVir Master Solution Device


Projekt Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa
powstał i był realizowany w latach 2000-2011 dzięki wsparciu
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".


Pytania i uwagi: portal@interklasa.pl

Regulamin portalu /  Polityka prywatności /  Ochrona własności intelektualnej /  Zasady korzystania / 
Wyłączenie odpowiedzialności /  Biuro prasowe /  Zasady współpracy /  Redakcja /  Kontakt

Przejdź na stronę ucznia Przejdź na stronę nauczyciela Przejdź na stronę rodzica Certyfikat sieciaki.pl Przyjazna strona kidprotect.pl