Scenariusz lekcji techniki dla uczniów I klasy gimnazjum.
Cele zajęć:
Ogólne:
- zapoznanie z podstawowymi pojęciami manewrów w ruchu drogowym,
- zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi manewrów w ruchu drogowym,
- kształtowanie umiejętności samodzielnej pracy.
Operacyjne:
Uczeń:
- zna pojęcia podstawowych manewrów w ruchu drogowym,
- potrafi rozróżnić manewr wyprzedzania, wymijania i omijania,
- potrafi samodzielnie wykonać przydzielone mu zadania,
- zna zasady bezpieczeństwa związane z manewrami w ruchu drogowym.
Przebieg zajęć:
Ogniwa zajęć
|
Czynności nauczyciela i uczniów, główne treści merytorycznych
|
Środki dydaktyczne
|
Przygotowanie do pracy.
|
Sprawdzenie listy obecności, podanie tematu, poinformowanie uczniów o zadaniach, jakie mają być zrealizowane podczas zajęć. (Czas trwania 5 minut.)
|
Dziennik lekcyjny, tablica.
|
Porezentacja nowego materiału.
|
Prezentacja manewrów w ruchu drogowym z wykorzystaniem programu multimedialnego BERDE 2.0 (Czas trwania 5 minut.)
Nauczyciel prezentuje krótkie animacje, wykorzystując komputer i projektor. Uczniowie aktywnie oglądają przygotowany materiał. Po każdej animacji przewidziany jest czas na zadawanie pytań przez uczniów oraz pytań kontrolnych, zadawanych przez nauczyciela.
Przykładowe pytania nauczyciela:
- Na czym polega manewr wyprzedzania (omijania, wymijania)?
- O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać, skręcając w lewo (wymijając, wyprzedzając, omijając)?
|
Komputer, projektor, program multimedialny BERDE 2.0
|
Rozwinięcie zadania.
|
Uczniowie rozwiązują test wykorzystując odpowiednią opcję w programie BERDE 2.0 (przy swoich stanowiskach komputerowych) oraz wykonują notatkę z lekcji w formie karty pracy (nauczyciel rozdaje karty pracy, wyjaśnia zadanie). Dyskusja na temat zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas wykonywania manewrów. (Czas trwania 20 minut.)
|
Program multimedialny BERDE 2.0, komputery, karty pracy (załącznik).
|
Podsumowanie, kontrola.
|
Podsumowanie tematu, sprawdzenie kart pracy - wybrani uczniowie przedstawiają odpowiedzi zawarte w kartach pracy, nauczyciel ocenia ich poprawność. (Czas trwania 5 minut.)
Zadanie domowe: Przyswojenie materiału poznanego na lekcji
|
Karty pracy (załącznik).
|
Narzędzia do samokontroli:
- Test - program BERDE 2.0
- Karty pracy.